MITS @ U of M #6

Ann Arbor, MI

Complete Results


               Michigan Interscholastic Track Series - 2/13/2013                
                            University of Michigan                              
                                    Results                                     
  
Event 1  Girls 1600 Meter Run 
========================================================================= 
        Qual: * 5:33.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 4:55.32  2011        Hannah Meier, GP South                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Firl, Christina              Gross Pointe Tra                5:08.36*  
  2 Coleman, Rachel              Unattached                      5:08.51*  
  3 Beazley, Kennedy             En Fuego                        5:09.34*  
  4 McDermitt, Jordann           All World TC                    5:09.93*  
  5 Cummings, Alyssa             Spirit of Pre                   5:13.98*  
  6 Goethals, Jessica            Breen TC                        5:18.09*  
  7 Rentschler, Abby             Spirit of Pre                   5:21.75*  
  8 Zimmer, Erin                 Unattached                      5:24.15*  
  9 Parkes, Nicki                Asw                             5:27.79*  
 10 Cummings, Hannah             Spirit of Pre                   5:28.21*  
 11 Cummings, Haleigh            Spirit of Pre                   5:29.22*  
 12 Mosteller, Nicole            Unattached                      5:36.47   
 13 Halpern, Lauren              Unattached                      5:37.59   
 14 Skelcy, Allison              Breen TC                        5:37.86   
 15 Herrmann, Emma               U.A.                            5:38.37   
 16 Reddy, Allison               Asw                             5:41.81   
 17 Gammons, Mackenzie           Unattached                      5:48.09   
Section  2   
  1 Larson, Jessi                Spirit of Pre                   5:29.44*  
  2 Hall, Kelly                  Spirit of Pre                   5:34.49   
  3 Rogers, Jenny                Farmington                      5:39.92   
  4 Cell, Alexandria             En Fuego                        5:40.60   
  5 Neumar, Sarah                En Fuego                        5:41.61   
  6 Myles, Adela                 Michigan Greyhou                5:43.49   
  7 Liedel, Bailey               Unattached                      5:44.86   
  8 Powell, Jordan               Dearborn TC                     5:45.39   
  9 Deitering, Paige             MM Track Club                   5:46.05   
 10 Holman, Lauren               Asw                             5:46.82   
 11 Cummings, Emma               Spirit of Pre                   5:47.51   
 12 Wellman, Lauren              Mule Pack                       5:53.41   
 13 McNally, Claire              Ann Arbor TC                    5:53.42   
 14 Delben, Riley                Final Boss                      5:54.40   
 15 Meinecke13, Darby            Jackalopes                      5:54.65   
 16 Johnson, Jessica             En Fuego                        5:54.97   
 17 Selina, Rachel               Jackalopes                      5:55.36   
 18 Robinson, Alison             Unattached                      5:56.77   
 19 Dumalo, Linda                Asw                             5:59.69   
 20 Kanji, Laura                 En Fuego                        6:04.29   
 21 Cell, Olivia                 En Fuego                        6:04.64   
 22 Pellillo, Gina               Chieftains                      6:05.03   
 23 Mateker, Meghan              Rdf Saginaw                     6:19.37   
 24 Fillmore, Danielle           Spirit of Pre                   6:20.72   
Section  3   
  1 Hackett13, Abby              Jackalopes                      5:59.69   
  2 Heinonen, Sanelma            Ann Arbor TC                    6:01.94   
  3 Anderson, Sydney             Ann Arbor TC                    6:03.30   
  4 Flynn, Shannon               Dapt Elite                      6:05.33   
  5 Eddings, Jessica             Jackalopes                      6:05.35   
  6 Dalton, Mackenzie            AA Youth Track C                6:07.94   
  7 Wilkin, Naomi                AA Youth Track C                6:09.35   
  8 Lewis, Autumn                AIR                             6:10.45   
  9 Forman, Alexandra            En Fuego                        6:15.15   
 10 Thorp, Olivia                Unattached                      6:15.16   
 11 Hamilton, Hannah             Jackalopes                      6:16.57   
 12 Johns, Nicole                U.A.                            6:17.99   
 13 Fujii, Anisha                Ann Arbor TC                    6:19.60   
 14 Boudreau, Elena              AA Youth Track C                6:23.17   
 15 Bork, Paige                  Final Boss                      6:25.77   
 16 Messics, Barb                Dapt Elite                      6:31.27   
 17 Zyloke, Abbey                U.A.                            6:32.12   
 18 Lynch, Sloane                Final Boss                      6:44.24   
 19 Blake6, Keelyn               Dearborn TC                     6:47.79   
 20 Halpert, Madeline            AA Youth Track C                6:50.98   
 21 Peruski, Megan               Final Boss                      6:54.25   
 22 Cantelon, Claire             Ann Arbor TC                    7:00.08   
 23 Fulcher, Courtney            Ann Arbor TC                    7:01.18   
 24 Weinberg, Lauren             AA Youth Track C                7:08.60   
 25 Chouinard, Janine            W.A.A.R                         7:19.54   
 26 Farris, Madvron              Final Boss                      7:29.28   
 27 Meck13, Taylor               Jackalopes                      7:40.59   
  
Event 2  Boys 1600 Meter Run 
========================================================================= 
        Qual: * 4:37.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 4:09.00  2001        Dathan Ritzenhein, Rockford                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Willets, Costa               Ann Arbor TC                    4:29.74*  
  2 Prashan, Grant               Spirit of Pre                   4:30.76*  
  3 Newcomb, Joseph              Albion TC                       4:34.66*  
  4 Stubbs, Jacob                Possum Nuggets                  4:34.84*  
  5 Pozolo, Blake                Unattached                      4:35.22*  
  6 Miller, Griffin              Dearborn TC                     4:36.02*  
  7 Thomas, Zack                 Oscelots                        4:37.51   
  8 Brady, Sean                  Final Boss                      4:39.48   
  9 Billette, Danny              Elite Distance                  4:40.41   
 10 Delange, Tyler               Elite Feet                      4:40.75   
 11 Carter, Evan                 Unattached                      4:41.92   
 12 Ludlow, Charlie              Unattached                      4:42.36   
 13 Nassr, Zinealabdeen          Unattached                      4:42.45   
 14 Saylor, James                Elite Performanc                4:42.83   
 15 Burrell, Galen               Ann Arbor TC                    4:44.13   
 16 Hoef, Michael                WLC                             4:45.05   
 17 Burnett, Colin               Spirit of Pre                   4:46.29   
 18 Colley, Jake                 Six Mile TC                     4:46.94   
 19 Cooper, Cameron              TDP                             4:59.45   
Section  2   
  1 Ottolini, Josiah             Unattached                      4:41.39   
  2 Smith, Davis                 Jackalopes                      4:41.57   
  3 Hersha, Jesse                Unattached                      4:45.81   
  4 Aukerman, Nicholas           Ann Arbor TC                    4:45.90   
  5 Derry13, Johnathon           T.E.M.P.O                       4:47.08   
  6 Rotar, Andrei                Unattached                      4:47.58   
  7 Mallory, Brad                Elite Feet                      4:48.82   
  8 Shpilband, Max               AA Youth Track C                4:53.43   
  9 Lindman, Drew                Unattached                      4:54.16   
 10 Naughton, Conor              Mich Acceler                    4:54.50   
 11 Stoken, Scott                Elite Feet                      4:54.77   
 12 Weisinger, Ryne              Jackalopes                      4:56.59   
 13 Dann, Kevin                  Asw                             4:56.62   
 14 Burman, Boris                Ann Arbor TC                    4:57.67   
 15 McCullough, Sean             Mich Acceler                    4:58.31   
 16 Smar, Tyler                  Unattached                      4:58.60   
 17 Caron, Dylan                 Asw                             4:58.99   
 18 Dunagin, Jeff                Unattached                      4:59.76   
 19 Dolce, Thomas                W.A.A.R                         5:01.09   
 20 Bowman, Lucas                Unattached                      5:01.42   
 21 Kulkarni, Kavi               Unattached                      5:04.34   
 22 Penny, Ron                   Unattached                      5:05.55   
 23 Hoef, Steven                 Unattached                      5:07.15   
 24 Warila, Russell              Spirit of Pre                   5:07.75   
 25 Cayen, Sam                   Spirit of Pre                   5:08.52   
 26 Copla, Zane                  Unattached                      5:10.65   
Section  3   
  1 Valkuski, Peter              Six Mile TC                     4:52.48   
  2 Dawn, Noah                   Final Boss                      4:55.11   
  3 Callow, Kevin                Six Mile TC                     5:01.91   
  4 Gabuory, Adam                W.A.A.R                         5:02.77   
  5 Stevens, Devin               U.A.                            5:02.96   
  6 Vermilye, Joe                Possum Nuggets                  5:04.59   
  7 Newburn, Chris               Hardcore TC                     5:05.42   
  8 Brody-Moore, Peter           W.A.A.R                         5:06.45   
  9 Wicker, Austin               Jackalopes                      5:06.76   
 10 Carney, Matt                 Breakfast Club                  5:06.77   
 11 Hamilton, Kyle               Jackalopes                      5:07.13   
 12 Rycus, Abe                   W.A.A.R                         5:09.00   
 13 Paulus, Bailey               Elite Feet                      5:09.14   
 14 Hartstang, Nick              Jackalopes                      5:09.68   
 15 Cardenas, Liam               Unattached                      5:10.08   
 16 Mncgreal, Jack               Spirit of Pre                   5:10.86   
 17 Hobson, Bailey               Breakfast Club                  5:12.45   
 18 Johnson, Jacob               Ann Arbor TC                    5:13.58   
 19 Wylie, Jon                   Jackalopes                      5:13.88   
 20 Parent, Brett                Elite Feet                      5:14.43   
 21 Barthel, Stephan             Orchard Lake Run                5:14.73   
 22 Gallagher, Joe               Orchard Lake Run                5:15.39   
 23 Nicholas, Ben                Unattached                      5:15.80   
 24 Gonzalez, Eduardo            Spirit of Pre                   5:17.81   
 25 Herrmann, Colin              Orchard Lake Run                5:17.99   
 26 Angerman, Nick               W.A.A.R                         5:23.96   
 27 Ruch, Patrick                Elite Feet                      5:36.21   
 28 Stimac, Peyton               Unattached                      5:53.51   
Section  4   
  1 McNally, Colin               Unattached                      5:12.79   
  2 Mack, Lucas                  Unattached                      5:16.79   
  3 Jibson, Will                 Ann Arbor TC                    5:17.82   
  4 Carrasquillo, Danny          Unattached                      5:18.39   
  5 Osoria, Jesse                Dynamic Track Cl                5:19.47   
  6 Marquardt, Joshua            AA Youth Track C                5:21.19   
  7 Miastkowski, Zack            Six Mile TC                     5:22.46   
  8 McNanee, Cameron             Unattached                      5:22.94   
  9 Jyawook, Sam                 Ann Arbor Flyers                5:24.73   
 10 Gomez, Donovan               Rdf Saginaw                     5:25.83   
 11 McLauren, Alexander          Breakfast Club                  5:27.39   
 12 Davenport, Alex              Unattached                      5:27.41   
 13 Reynolds, Zachary            W.A.A.R                         5:27.72   
 14 Liu, Tong                    W.A.A.R                         5:34.51   
 15 DeSantis, Rob                Unattached                      5:34.60   
 16 McLaughlin, Kyle             W.A.A.R                         5:38.42   
 17 Covrigaru, Avi               W.A.A.R                         5:38.66   
 18 Bohlke, Christian            Unattached                      5:39.95   
 19 Walters, Lukas               Unattached                      5:40.48   
 20 Bohlke, Justin               Unattached                      5:42.67   
 21 Kelly, Sean                  Breakfast Club                  5:45.05   
 22 Arrivo, Nick                 Ann Arbor TC                    5:46.88   
 23 Choi, Sean                   W.A.A.R                         5:50.43   
 24 Thomas, Jacob                W.A.A.R                         5:52.43   
 25 Pipitone13, Donovan          Unattached                      5:56.51   
 26 Shanborn, Ahmed              Unattached                      6:18.35   
 27 Pacurar, Johathan            W.A.A.R                         6:27.26   
 28 Tanf, Barry                  Unattached                      6:54.12   
  
Event 3  Girls 60 Meter Dash 
========================================================================= 
        Qual: *  8.60  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: #  7.29  2007        Shayla Mahan, Det. Mumford                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Howell, Jessica              Elite Performanc                   7.92*  
  2 Edwards, Gabrielle           Maximum Output                     7.98*  
  3 Luba, Breanna                Hurdle Tech                        8.08*  
  4 Dubreuil, Alexis             AA Youth Track C                   8.08*  
  5 Goff, Allyson                Elite Performanc                   8.13*  
  6 Abbott, Alexa                Hurdle Tech                        8.20*  
  7 Blair, Re'Anna               Great Lakes TC                     8.22*  
  8 Allen, Shelby                Elite Performanc                   8.39*  
Section  2   
  1 Funchess, Dominique          Detroit Cheetahs                   7.88*  
  2 Bolden, Davonne              Elite Performanc                   8.14*  
  3 Thomas, Brittany             AA Youth Track C                   8.16*  
  4 Steele, Jada                 TDP                                8.25*  
  5 McCloskey, Madeline          Asw                                8.31*  
  6 Wilson, Nicole               AA Youth Track C                   8.37*  
  7 Vogel, Sarah                 Hurdle Tech                        8.42*  
  8 Taylor, KeyVonna             Rdf Saginaw                        8.45*  
Section  3   
  1 Parnell, Paris               Detroit Cheetahs                   8.12*  
  2 Artist, Dom                  Mich Acceler                       8.24*  
  3 Gardner, Grace               AA Youth Track C                   8.32*  
  4 Packnet, Janise              Lady Chargers                      8.35*  
  5 Mulder, Jaiden               Asw                                8.38*  
  6 Tucker, Sydney               Maximum Output                     8.44*  
  7 Jones, Avery                 Unattached                         8.72   
Section  4   
  1 Bulger, Maya                 Elite Performanc                   8.22*  
  2 Johnson, Shekinah            Dapt Elite                         8.24*  
  3 Mata, Jasmine                Unattached                         8.31*  
  4 Epps, Ashley                 Unattached                         8.35*  
  5 Abatan, Ore                  U.A.                               8.50*  
  6 Joyner13, Selena             Infinity TC                        8.56*  
  7 Rodriquez, Lauren            Hurdle Tech                        8.66   
  8 Geissnes, Laura              Asw                                9.06   
Section  5   
  1 Williams, Khadijah           Elite Performanc                   8.32*  
  2 Malcolm, Anyse               AA Youth Track C                   8.35*  
  3 Rowe, Infinnatie             Elite Performanc                   8.46*  
  4 Bowe, Lyanna                 Infinity TC                        8.51*  
  5 Rberson, Adriane             Elite Performanc                   8.53*  
  6 Gilliam, Morgan              Motor City Strid                   8.77   
  7 Carson, Mariam               Unattached                         8.79   
  8 Brown, Haile                 Unattached                         9.37   
Section  6   
  1 Pierce, Madison              U.A.                               8.38*  
  2 Reese, Nakeya                Hurricanes                         8.49*  
  3 DeBerardino, Maryrose        Dearborn TC                        8.79   
  4 Durant, Jalia                TDP                                8.80   
  5 Hicks, Braya                 Elite Performanc                   8.82   
  6 Thomas, Bria                 Hurricanes                         8.84   
  7 Montague, Daeja              Dearborn TC                        9.06   
  8 Sylla, Odia                  Unattached                         9.11   
Section  7   
  1 Ross, Alexa                  Spirit of Pre                      8.46*  
  2 Ford, Christy                Unattached                         8.58*  
  3 Young, Eranalexus            Maximum Output                     8.62   
  4 Dresch, Jordyn               AA Youth Track C                   8.70   
  5 Haritos, Anna                Elite Performanc                   8.82   
  6 Hodgins, Kelly               Asw                                8.92   
  7 Draper, Reghan               Unattached                         8.93   
  8 Wimberly, Jade               AA Youth Track C                   9.25   
Section  8   
  1 Jennings, Lawander           J-Dub                              8.68   
  2 Johnson, Torisa              AA Youth Track C                   8.70   
  3 Lewis, Lori                  J-Dub                              8.76   
  4 Anderson, Maria              Unattached                         8.83   
  5 Tomlinson, Nia               Rdf Saginaw                        8.98   
  6 Crumes, Ariel                Breen TC                           9.26   
  7 Hurley, Brooklyn             Unattached                         9.79   
  8 Addison, Josie               All World TC                      11.82   
Section  9   
  1 Palmer, Lauren               Michigan Mustang                   8.68   
  2 Wimberly, Jada               AA Youth Track C                   8.86   
  3 Jackson, Ariana              AA Youth Track C                   9.02   
  4 Hunt, Lauryn                 Michigan All-Sta                   9.04   
  5 Jones, Nylise                AA Youth Track C                   9.20   
  6 Taylor, Janie                Unattached                         9.27   
  7 Akins, Jordan                Motor City Track                   9.28   
  8 Tindall, Kaitlin             Unattached                         9.31   
Section  10   
  1 Dawson, Maria                Ann Arbor TC                       8.71   
  2 Marsock, Jocelyn             Ann Arbor TC                       8.75   
  3 Williams, Miriam             Maximum Output                     8.82   
  4 McClellan, Breana            AA Youth Track C                   8.95   
  5 Scriuner, Shelby             Unattached                         9.20   
  6 Hiney, Amber                 AA Youth Track C                   9.29   
  7 Greene, Legende              TDP                                9.33   
  8 Farris, Sierra               Unattached                        10.24   
Section  11   
  1 Johnson, Torianna            AA Youth Track C                   8.93   
  2 Alexander, India             AA Youth Track C                   9.51   
  3 Kirk, Elonan                 AA Youth Track C                   9.57   
  4 Khanna, Nayan                Ypsilanti                          9.80   
  5 Ndjouyee, Patricia           AA Youth Track C                   9.82   
  6 Woods, Karianna              Motor City Track                  10.24   
  7 Liu, Rita                    AA Youth Track C                  10.26   
Section  12   
  1 Patterson, Paige             New  Breed TC                      8.10*  
  2 Baisden, Karrington          New  Breed TC                      8.34*  
  3 Buford, Alicia               New  Breed TC                      8.50*  
  4 Seals, Karrington            New  Breed TC                      8.56*  
  5 Baxter, Madison              New  Breed TC                      9.08   
  6 Jones-Washington, Jacque     AA Youth Track C                   9.72   
  7 Ogbehnnah, Roseline          U.A.                              10.91   
Section  13   
  1 Abernathy, Crystal           Michigan Mustang                   8.32*  
  2 Rogers, Kaitlynn             New  Breed TC                      8.35*  
  3 Alexander, Amiya             New  Breed TC                      8.50*  
  4 Kidd, Shawntia               Motor City Track                   9.05   
  5 Dunlap, Brittany             Michigan Mustang                   9.42   
  6 Gray, Laeshawn               Hurricanes                         9.92   
  
Event 4  Boys 60 Meter Dash 
========================================================================= 
        Qual: *  7.35  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: #  6.74  2007        James Jackson, Grand Ledge                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Edwards, Berkley             Maximum Output                     6.93*  
  2 Flynn, Justin                Maximum Output                     7.11*  
  3 Brooks, Dillon               Unattached                         7.12*  
  4 Crittenden, Freddie          Unattached                         7.14*  
  5 Love, Jordan                 Unattached                         7.15*  
  6 Wilks13, Brandon             Athletes United                    7.21*  
  7 Taylor, Avery                Maximum Output                     7.22*  
  8 Buford, Que                  T.E.M.P.O                          7.50   
Section  2   
  1 Stearns, Blaise              Unattached                         7.11*  
  2 Cannon, Childress            Rdf Saginaw                        7.30*  
  3 Bulger, Marty                Unattached                         7.33*  
  4 Wheeler, Roosevelt           Elite Distance                     7.37   
  5 Hollis, Daquarios            Elite Distance                     7.41   
  6 DeBardeleben, Anthony        Rdf Saginaw                        7.44   
  7 Cleaver, Derris              Mich Acceler                       7.46   
  8 Miller, Ryan                 U.A.                               7.62   
Section  3   
  1 Parris, Kualil               U.A.                               7.28*  
  2 Billingslea, Jordan          New  Breed TC                      7.34*  
  3 Nelson, Hosea                Str8 Smokin                        7.45   
  4 Minor, Tyler                 Badar Track Club                   7.46   
  5 Friar, Davon                 Motor City Track                   7.49   
  6 Wynn, Delan                  Unattached                         7.55   
  7 Girardi, Peter               Dearborn TC                        7.57   
  8 Crawford, Askaree            W.A.A.R                            7.89   
Section  4   
  1 Lyons, Landon                Rdf Saginaw                        7.34*  
  2 Gates, Gerald                Unattached                         7.37   
  3 Willis, Sam                  Unattached                         7.50   
  4 Kosmalski, Matt              Mojo TC                            7.56   
  5 Harris, Joshua               Detroit Cheetahs                   7.59   
  6 Okacye, Joseph               U.A.                               7.65   
  7 Bennet, Eriq                 J-Dub                              7.67   
  8 Ruffin, Caleb                Badar Track Club                   7.77   
Section  5   
  1 Ouellette, Jesse             Spirit of Pre                      7.36   
  2 Jonas, Damarius              Motor City Track                   7.39   
  3 Campbell, Bryan              Motor City Track                   7.44   
  4 Borum, Larry                 Unattached                         7.54   
  5 Moore, Elondo                Unattached                         7.57   
  6 Buford, Ray                  New  Breed TC                      7.58   
  7 Eddleston, Joey              Asw                                7.59   
  8 Walls, Kaeden                Unattached                         7.77   
Section  6   
  1 Webster Jr., Robie           Michigan Greyhou                   7.60   
  2 Bannister, Logan             Badar Track Club                   7.60   
  3 McNichols, Anthony           Unattached                         7.63   
  4 Jackson, Jante               Michigan All-Sta                   7.65   
  5 Coffey, Payton               AIR                                7.66   
  6 Onwuzurike, Ikechukuu        Unattached                         7.71   
  7 Liedel, James                AIR                                8.00   
  8 Hamilton, Derrion            Unattached                         8.40   
Section  7   
  1 Rockemore, Shauntez          Michigan All-Sta                   7.32*  
  2 Onwuzurike, Chiebuka         Unattached                         7.47   
  3 Gandy, Joshua                Hurdle Tech                        7.52   
  4 Bonner, Martez               HTC                                7.55   
  5 O'Neill, Daniel              New  Breed TC                      7.64   
  6 Bruley, Eric                 Unattached                         7.67   
  7 Ingram, Kevin                T.E.M.P.O                          7.67   
  8 Watson, Malik                Unattached                         8.07   
Section  8   
  1 Pearson, Chris               Unattached                         7.33*  
  2 Manning, Logan               Unattached                         7.61   
  3 Erby, Wesley                 U.A.                               7.66   
  4 Krupic, Parker               U.A.                               7.73   
  5 Harris, Ryan                 Unattached                         7.76   
  6 Howard, Chuckie              U.A.                               7.78   
  7 Smith, Curtis                Michigan Mustang                   7.82   
  8 Harris, Robert               Maximum Output                     7.83   
Section  9   
  1 Higgs, Terryon               Unattached                         7.61   
  2 Edwards, Bailey              Maximum Output                     7.63   
  3 Washington, Tarentay         Elite Performanc                   7.67   
  4 Jones, Alan                  Maximum Output                     7.68   
  5 Myriclr, Justin              Olson Running Cl                   7.91   
  6 Mason, Mario                 Motor City Track                   7.99   
  7 Tinkham, Kane                Michigan All-Sta                   8.06   
  8 Edmondson, Michael           Hurricanes                         8.56   
Section  10   
  1 Cannon, Calvin               Ann Arbor TC                       7.50   
  2 Maton, Jahmon                Unattached                         7.58   
  3 Dukes, Ryan                  New  Breed TC                      7.66   
  4 Hitt, Josh                   Unattached                         7.80   
  5 Li, Kevin                    Unattached                         7.81   
  6 Dubay, Alec                  Unattached                         7.93   
  7 Kryst, Tyler                 Hurdle Tech                        7.94   
  8 Haeck, Damian                Elite Feet                         8.00   
Section  11   
  1 Sloan, Keshone               Albion TC                          7.74   
  2 Hansen, Tyler                W.A.A.R                            7.81   
  3 Stoves, Raymond              Motor City Strid                   8.00   
  4 Polgar, Ryan                 Unattached                         8.11   
  5 Gerdenich, Rudi              W.A.A.R                            8.27   
  6 Hobson, Bailey               Breakfast Club                     8.31   
  7 Byron, Matt                  Breen TC                           8.71   
  8 Perun, Spencer               Breen TC                           8.83   
Section  12   
  1 Spencer, Markus              Unattached                         7.84   
  2 Heard, D'Andre               Ann Arbor TC                       7.94   
  3 Abatan, David                W.A.A.R                            7.95   
  4 Franklin, Jr., Errol         New  Breed TC                      7.98   
  5 Jones, Deondre               Str8 Smokin                        8.11   
  6 Wrathell, Connor             U.A.                               8.58   
  7 Gayle, Gary                  Maximum Output                     8.63   
Section  13   
  1 Pickett, Bryce               New  Breed TC                      7.94   
  2 Edmunds13, Brendan           W.A.A.R                            8.02   
  3 Sowell, Kyle                 W.A.A.R                            8.26   
  4 McGuire, Myles               Unattached                         8.64   
  5 Cannon, Rodney               Ann Arbor TC                       9.05   
  6 Crawford, Khalid             W.A.A.R                            9.08   
  7 Pryce, Jai                   Ann Arbor TC                       9.53   
Section  14   
  1 Cross, Glenie                Motor City Track                   8.96   
  2 Nichols, Jerome              Maximum Output                     9.48   
  3 Hill, Trenton                Maximum Output                    10.77   
  4 Nichols, Joshua              Maximum Output                    11.09   
  5 Nichols, Julian              Maximum Output                    11.72   
  6 Hill, Tyson                  Maximum Output                    12.14   
  7 Swager, Leo                  Possum Nuggets                    13.39   
  
Event 5  Girls 60 Meter Hurdles 
========================================================================= 
        Qual: * 11.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: #  8.35  2010        Bridgette Owens-Mitchell, Southfield         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Goff, Allyson                Elite Performanc                   8.94*  
  2 Luba, Breanna                Hurdle Tech                        9.00*  
  3 Michell, Sami                Unattached                         9.18*  
  4 Smith, Kirsten               Dapt Elite                         9.43*  
  5 Robertson, Morgan            Mich Acceler                       9.53*  
  6 Rodriquez, Lauren            Hurdle Tech                        9.54*  
  7 Abbott, Alexa                Hurdle Tech                        9.67*  
  8 Seals, Karrington            New  Breed TC                     11.53   
Section  2   
  1 Allen, Shelby                Elite Performanc                   9.88*  
  2 Dubreuil, Alexis             AA Youth Track C                   9.98*  
  3 Bradley, Erin                TDP                               10.02*  
  4 Tucker, Sydney               Maximum Output                    10.17*  
  5 Pittman, J'Laan              810 TC                            10.28*  
  6 Dong-Dobson, Melissa         Motor City Track                  10.29*  
  7 Stark, Holly                 Dapt Elite                        10.30*  
  8 Beauchamp, Sarah             AA Youth Track C                  10.64*  
Section  3   
  1 Stokes-Morgan, Calin         TDP                                9.74*  
  2 Roland, Courtney             U.A.                              10.44*  
  3 Freeman, Courtney            Maximum Output                    10.49*  
  4 Vogel, Sarah                 Hurdle Tech                       10.57*  
  5 Dicks, Samantha              Spirit of Pre                     10.75*  
  6 Geissnes, Laura              Asw                               11.22   
  7 Theros, Erica                U.A.                              11.67   
Section  4   
  1 Holloway, Brianna            Motor City Track                  10.78*  
  2 Faltin, Emily                All World TC                      10.91*  
  3 Thomas, Lauren               Rdf Saginaw                       11.50   
  4 Widman, Bailey               Unattached                        11.63   
  5 Quinn, Danielle              Asw                               11.75   
  6 Penny, Sam                   Unattached                        11.93   
Section  5   
  1 Banka, Jeana                 Road Runners                      11.21   
  2 Tindall, Kaitlin             Unattached                        11.52   
  3 Shaver, Shannon              Road Runners                      11.61   
  4 Foster, Hailey               Road Runners                      11.89   
  5 Hurley, Brooklyn             Unattached                        12.60   
  
Event 6  Boys 60 Meter Hurdles 
========================================================================= 
        Qual: *  9.25  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: #  7.79  2002        Kenneth Ferguson, Det. Mumford               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Crittenden, Freddie          Unattached                         8.06*  
  2 Washington, Tarentay         Elite Performanc                   8.44*  
  3 Moffo, Shane                 Mich Acceler                       8.79*  
  4 Gandy, Joshua                Hurdle Tech                        8.80*  
  5 Bruley, Eric                 Unattached                         8.83*  
  6 Brown, Tre'                  Ann Arbor TC                       8.93*  
  7 Sawyer, Addison              Unattached                         9.07*  
Section  2   
  1 Bradford, Willie             Badar Track Club                   8.92*  
  2 Dukes, Ryan                  New  Breed TC                      8.95*  
  3 Whitman, Ross                U.A.                               9.11*  
  4 Carey, Michael               Elite Performanc                   9.14*  
  5 Dade, Jon                    Unattached                         9.16*  
  6 Kryst, Tyler                 Hurdle Tech                        9.42   
  7 Childress, Jalante           Badar Track Club                  10.50   
Section  3   
  1 Wynn, Delan                  Unattached                         9.51   
  2 Smith, Treyvon               Ypsilanti                         10.08   
  3 May, Charlie                 Dearborn TC                       10.32   
  4 Cotner, Aidan                Ann Arbor TC                      10.68   
  5 Faraj, Mohammed              Dearborn TC                       10.86   
  6 Amcheslavsky, Jakob          U.A.                              10.88   
  7 Mepham, Alex                 Spirit of Pre                     12.68   
  
Event 7  Girls Distance Medley 
========================================================================= 
        Qual: * 13:40.00  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: # 12:04.12  2010        Soul Train, Soul Train                    
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Spirit of Pre  'A'                                          12:25.93*  
  2 Avengers  'A'                                               13:12.40*  
  3 Motor City Track Club  'A'                                  13:13.27*  
  4 All World TC  'A'                                           13:21.22*  
  5 Elite Distance  'A'                                         13:23.07*  
  6 Sisters of Pre  'A'                                         13:35.45*  
  7 En Fuego  'A'                                               13:45.65   
  8 Superfast  'A'                                              13:59.99   
  9 Chicas Rapidas  'A'                                         14:11.73   
 10 Lady Chargers  'A'                                          14:27.52   
 11 Seagull TC  'A'                                             15:02.59   
  
Event 8  Boys Distance Medley 
========================================================================= 
        Qual: * 11:20.00  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: # 10:17.67  2010        Breen TC, Breen TC                        
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Ann Arbor TC  'A'                                           11:09.67*  
  2 Possum Nuggets  'A'                                         11:20.77   
  3 Crew Run Run  'A'                                           12:21.66   
  4 White Stars  'A'                                            13:21.42   
  5 Dutchmen  'A'                                               13:36.42   
  6 W.A.A.R  'A'                                                14:05.03   
  
Event 9  Girls 400 Meter Dash 
========================================================================= 
        Qual: * 1:03.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: #   55.25  2011        Dynasty McGee, Ypsilanti                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Taylor, Carlita              Motor City Track                  57.30*  
  2 Powell, Johnyce              Motor City Track                  58.75*  
  3 Francois, Endia              Spirit of Pre                   1:01.41*  
  4 Mulder, Jaiden               Asw                             1:02.93*  
  5 Hughes, Sydney               Unattached                      1:03.24   
  6 Haritos, Anna                Elite Performanc                1:03.32   
Section  2   
  1 Mayes, Hailey                Motor City Track                1:01.34*  
  2 Smith, Kirsten               Dapt Elite                      1:01.71*  
  3 Reddy, Michelle              Asw                             1:01.89*  
  4 Steinberg, Sophie            Unattached                      1:04.54   
  5 Lewis, Lori                  J-Dub                           1:10.20   
  6 Poplin, Olympia              Unattached                      1:10.66   
Section  3   
  1 Johnson, Bria                En Fuego                        1:01.51*  
  2 Holloway, Brianna            Motor City Track                1:01.60*  
  3 Uche, Chinonye               AA Youth Track C                1:04.16   
  4 Brown, Jasmine               Swift TC                        1:04.23   
  5 Hofmann, Elyssa              Unattached                      1:06.22   
  6 Stark, Holly                 Dapt Elite                      1:09.95   
Section  4   
  1 Johnson, Shekinah            Dapt Elite                      1:04.01   
  2 Dresch, Jordyn               AA Youth Track C                1:06.60   
  3 McCloskey, Madeline          Asw                             1:06.62   
  4 DeBerardino, Maryrose        Dearborn TC                     1:06.90   
  5 Scarber, Brandi              Lady Chargers                   1:08.21   
  6 Drabicki, Erin               Dearborn TC                     1:09.33   
Section  5   
  1 Reid, Caress                 Lady Chargers                   1:06.52   
  2 Tzalel, Adi                  AA Youth Track C                1:08.61   
  3 Kidd, Shawntia               Motor City Track                1:10.47   
  4 Hayes, Kyndal                Lady Chargers                   1:11.55   
  5 Halpern, Lauren              Unattached                      1:11.63   
  6 Taylor, KeyVonna             Rdf Saginaw                     1:12.00   
Section  6   
  1 Hodgins, Kristy              Asw                             1:04.46   
  2 Gucwa, Emily                 Ann Arbor TC                    1:05.61   
  3 Artist, Dom                  Mich Acceler                    1:06.22   
  4 Hunt, Lauryn                 Michigan All-Sta                1:06.30   
  5 Shaw, Lauren                 Asw                             1:06.68   
  6 Lupu, Mira                   AA Youth Track C                1:07.79   
Section  7   
  1 Blair, Re'Anna               Great Lakes TC                  1:03.46   
  2 Wimberly, Jada               AA Youth Track C                1:08.20   
  3 Overdier, Jacalyn            AA Youth Track C                1:09.45   
  4 Benedict, Alia               Unattached                      1:10.20   
  5 Hong, Kelly                  AA Youth Track C                1:10.93   
  6 Crumm, Isabelle              Ann Arbor TC                    1:12.04   
  7 Potter, Ramina               AA Youth Track C                1:12.73   
Section  8   
  1 Weidmayer, Christy           Unattached                      1:10.86   
  2 Norman, Katelyn              Spirit of Pre                   1:12.39   
  3 Khanna, Nayan                Ypsilanti                       1:12.52   
  4 Flynn, Shannon               Dapt Elite                      1:13.95   
  5 Palfey, Melissa              Ann Arbor TC                    1:16.87   
  6 Burton, Peyten               AA Youth Track C                1:17.93   
Section  9   
  1 Cotton, Crystal              Detroit Cheetahs                1:08.31   
  2 Johnson, Shauna              Detroit Cheetahs                1:12.90   
  3 Crumes, Ariel                Breen TC                        1:13.22   
  4 Powell, Jordan               Dearborn TC                     1:13.77   
  5 Horning, Anna                Ann Arbor TC                    1:20.57   
  6 Woods, Karianna              Motor City Track                1:27.07   
Section  10   
  1 Joyner13, Selena             Infinity TC                     1:05.97   
  2 Bowe, Lyanna                 Infinity TC                     1:07.00   
  3 Pereira, Sophie              Unattached                      1:09.57   
  4 George, Amanda               All World TC                    1:09.78   
  5 Jennings, Lawander           J-Dub                           1:13.17   
  6 Roesner, Shelby              All World TC                    1:14.78   
Section  11   
  1 Billette, Erin               Elite Distance                  1:03.46   
  2 Jeffers, Molly               Elite Distance                  1:09.88   
  3 Reese, Nakeya                Hurricanes                      1:10.11   
  4 Jeffers, Helen               Elite Distance                  1:11.71   
  5 Scriuner, Shelby             Unattached                      1:14.69   
  6 Schofield, Brieanna          U.A.                            1:18.85   
  
Event 10  Boys 400 Meter Dash 
========================================================================= 
        Qual: * 53.50  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 49.43  2012        Jason Ervin, North Farmington                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Parris, Kualil               U.A.                              50.07*  
  2 Allen, Maurice               Motor City Track                  50.81*  
  3 Gauthier, Drake              Maximum Output                    51.46*  
  4 Bulger, Marty                Unattached                        51.56*  
  5 Spratt, Charles              Ypsilanti                         54.61   
  6 Harris, Joshua               Detroit Cheetahs                  54.79   
Section  2   
  1 Curtis, Antwon               Badar Track Club                  52.47*  
  2 Davis, Austin                New  Breed TC                     52.59*  
  3 Harris, Denzel               Ann Arbor TC                      52.68*  
  4 Lumpkins, Trevor             Elite Feet                        53.05*  
  5 Dawn, Austin                 Final Boss                        53.08*  
Section  3   
  1 Scott, Stevie                Motor City Track                  51.74*  
  2 Borum, Larry                 Unattached                        53.48*  
  3 Dukes, Ryan                  New  Breed TC                     53.96   
  4 Falcon, Matthew              Michigan All-Sta                  55.25   
  5 Costley, Alex                Michigan All-Sta                  55.25   
Section  4   
  1 Hodge, Gabe                  Invictus Track C                  52.00*  
  2 Lemonious, Dominick          Motor City Track                  52.35*  
  3 Williston, Geoffrey          Elite Performanc                  52.96*  
  4 Witkowski, John              Unattached                        54.91   
  5 Jordan, Matthew              Mich Acceler                      55.24   
  6 Gabuory, Adam                W.A.A.R                           56.28   
Section  5   
  1 Prout, Graham                Elite Feet                        54.03   
  2 Phelps, Dylan                Detroit Chargers                  54.92   
  3 Franz, Ian                   Breakfast Club                    55.16   
  4 Caron, Dylan                 Asw                               55.32   
  5 Massey, Matthew              Detroit Chargers                  56.00   
  6 Toloff, Andrew               Breakfast Club                    58.01   
Section  6   
  1 Dixon, Densu                 W.A.A.R                           55.98   
  2 Harris, Julian               Ann Arbor TC                      55.99   
  3 Willis, James                W.A.A.R                           57.44   
  4 Bennet, Eriq                 J-Dub                             57.87   
  5 Willis, Sam                  Unattached                      1:00.02   
  6 Dance, Ed                    W.A.A.R                         1:01.68   
Section  7   
  1 Walls, Kaeden                Unattached                        57.86   
  2 Cleaver, Derris              Mich Acceler                      57.93   
  3 Adamovicz, Bryan             Spirit of Pre                     58.32   
  4 Aukerman, Nicholas           Ann Arbor TC                      58.88   
  5 Ruffin, Caleb                Badar Track Club                  59.24   
  6 Woods, Justin                Detroit Cheetahs                1:01.03   
Section  8   
  1 Cousino, Scott               Unattached                        56.27   
  2 Bannister, Logan             Badar Track Club                  56.32   
  3 Childress, Jalante           Badar Track Club                  56.33   
  4 Minor, Tyler                 Badar Track Club                  59.38   
  5 Moffo, Shane                 Mich Acceler                      59.85   
  6 Byron, Matt                  Breen TC                        1:02.25   
  7 Billette, Danny              Elite Distance                  1:03.26   
Section  9   
  1 Harris, Robert               Maximum Output                    56.72   
  2 Bradford, Willie             Badar Track Club                  57.09   
  3 Manning, Logan               Unattached                        57.23   
  4 Krupic, Parker               U.A.                              57.34   
  5 Carrasquillo, Danny          Unattached                        58.61   
  6 Howard, Chuckie              U.A.                            1:02.98   
Section  10   
  1 Owens, Anthony               Jackson TC                        57.50   
  2 Ouellette, Jesse             Spirit of Pre                     57.82   
  3 Tinkham, Kane                Michigan All-Sta                  58.07   
  4 Girardi, Peter               Dearborn TC                       58.08   
  5 May, Charlie                 Dearborn TC                     1:00.60   
Section  11   
  1 Nicalai, Matt                Unattached                        58.64   
  2 Rycus, Abe                   W.A.A.R                         1:01.13   
  3 Gomez, Donovan               Rdf Saginaw                     1:01.18   
  4 Gerdenich, Rudi              W.A.A.R                         1:03.40   
  5 Liu, Tong                    W.A.A.R                         1:05.42   
  6 Eliam, Willie                W.A.A.R                         1:06.49   
Section  12   
  1 Roest, Rob                   Unattached                        57.39   
  2 Stevens, Devin               U.A.                              57.67   
  3 Dann, Kevin                  Asw                             1:00.38   
  4 Perun, Spencer               Breen TC                        1:04.24   
  5 Faraj, Mohammed              Dearborn TC                     1:04.41   
  6 Spratt, Lemuel               Ypsilanti                       1:09.32   
Section  13   
  1 Spencer, Markus              Unattached                        58.05   
  2 Jones, Deondre               Str8 Smokin                     1:01.26   
  3 Harris, Ryan                 Unattached                      1:01.32   
  4 Piper, Miguel                Elite Distance                  1:02.73   
  5 Spratt, Leland               Ypsilanti                       1:06.35   
  6 Cross, Glenie                Motor City Track                1:11.61   
Section  14   
  1 Reed, Marcus                 U.A.                              59.27   
  2 Hill, Delano                 Detroit Chargers                1:00.57   
  3 Robin, Brett                 W.A.A.R                         1:01.39   
  4 Jackson, Jalen               Michigan All-Sta                1:07.63   
  
Event 11  Girls 4x400 Meter Relay 
========================================================================= 
        Qual: * 4:35.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 3:50.70  1977        Motor City Track Club, Motor City TC       
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Motor City Track Club  'A'                                   4:01.56*  
  2 Sarnia Asw TC  'A'                                           4:14.79*  
  3 Maximum Output  'A'                                          4:16.12*  
  4 Road Runners  'A'                                            4:47.28   
 -- New  Breed TC  'A'                                                DQ   
 
Event 12  Boys 4x400 Meter Relay 
========================================================================= 
        Qual: * 3:42.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 3:20.80  1982        Detroit Central, Detroit Central           
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Albion TC  'A'                                               3:35.03*  
  2 T.E.M.P.O  'A'                                               3:38.06*  
  3 Spirit of Pre  'A'                                           3:40.64*  
  4 Athletes United  'A'                                         3:42.47   
  5 Ann Arbor TC  'A'                                            3:44.30   
 -- Mich. Accelerators  'A'                                           DQ   
Section  2   
  1 Crew Run Run  'A'                                            3:50.10   
  2 New  Breed TC  'A'                                           3:51.35   
  3 W.A.A.R  'A'                                                 4:10.88   
  4 Elite Feet  'A'                                              4:21.76   
  
Event 13  Girls 4x200 Meter Relay 
========================================================================= 
        Qual: * 1:55.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 1:41.04  2003        Maximum Output, Maximum Output             
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Detroit Cheetahs  'A'                                        1:46.73*  
  2 Elite Performance  'A'                                       1:48.23*  
  3 AA Youth Track Club  'A'                                     1:50.11*  
  4 Sisters of Pre  'A'                                          1:50.85*  
  5 Maximum Output  'A'                                          1:53.98*  
Section  2   
  1 Motor City Track Club  'A'                                   1:45.93*  
  2 Michigan Mustang Youth  'A'                                  1:45.98*  
  3 Bernard Track Club  'A'                                      1:54.41*  
  4 Grand Rapids Fire  'A'                                       1:54.98*  
  5 MI Black & Gold  'A'                                         1:55.97   
  6 Seagull TC  'A'                                              1:57.03   
Section  3   
  1 F.A.S.T  'A'                                                 1:54.21*  
  2 Sarnia Asw TC  'A'                                           1:54.89*  
  3 MI Gold Youth  'A'                                           1:56.50   
  4 Nancy TC  'A'                                                2:02.80   
  5 Underestimated  'A'                                          2:03.36   
 -- Stangs MG  'A'                                                    DQ   
Section  4   
  1 New Breed Training Group  'A'                                1:52.73*  
  2 MM MG Girls  'A'                                             2:12.47   
  3 Htc  'A'                                                     2:13.56   
  4 Cathy TC  'A'                                                2:15.57   
  5 MI MG Gold  'A'                                              2:19.40   
  6 Stangs PG  'A'                                               2:37.93   
  
Event 14  Boys 4x200 Meter Relay 
========================================================================= 
        Qual: * 1:38.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 1:29.39  2011        Michigan All-Stars, Michigan All-Stars     
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 Grand Rapids Fire  'A'                                       1:31.03*  
  2 Mich All-Stars  'A'                                          1:32.45*  
  3 New  Breed TC  'A'                                           1:32.46*  
  4 Maximum Output  'A'                                          1:34.01*  
  5 Stars of All-Michigan  'A'                                   1:35.49*  
  6 Elite Performance  'A'                                       1:36.81*  
Section  2   
  1 Htc  'A'                                                     1:37.76*  
  2 Orange & Black  'A'                                          1:38.37   
  3 Ann Arbor TC  'A'                                            1:40.53   
  4 Spirit of Pre  'A'                                           1:43.54   
  5 Michigan Mustangs  'A'                                       1:44.64   
  6 W.A.A.R  'A'                                                 1:46.98   
Section  3   
  1 Detroit Chargers  'A'                                        1:37.08*  
  2 Nbtg  'A'                                                    1:43.92   
  3 MM Youth B-Gold  'A'                                         2:03.14   
  4 Stangs PG  'A'                                               2:20.60   
  5 Maximum Output  'B'                                          2:23.05   
  6 MM BB  'A'                                                   3:14.59   
  
Event 15  Girls 4x800 Meter Relay 
========================================================================= 
        Qual: * 10:30.00  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: #  9:16.06  2000        North Kent Running Club, North Kent Runni 
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
Section  1   
  1 AA Youth Track Club  'A'                                    10:27.25*  
  2 Lady Chargers  'A'                                          11:12.39   
  3 Bernard Track Club  'A'                                     11:29.41   
  4 Nancy TC  'A'                                               12:02.44   
  
Event 16  Boys 4x800 Meter Relay 
========================================================================= 
        Qual: * 8:55.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 7:59.12  2000        Ledges Track Club, Ledges Track Club       
    School                                               Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Spirit of Pre  'A'                                           8:26.28*  
  2 Detroit Chargers  'A'                                        8:47.77*  
  3 Possum Nuggets  'A'                                          8:51.88*  
  4 P-W TC  'A'                                                  9:05.21   
  5 Ypsilanti TC  'A'                                           10:43.33   
  
Event 17  Girls 800 Meter Run 
========================================================================= 
        Qual: * 2:28.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 2:08.77  2005        Geena Gall, Grand Blanc                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Coleman, Dorriann            Motor City Track                2:25.92*  
  2 Munley, Courtney             Runnin' Gear                    2:26.95*  
  3 White, Celeste               Maximum Output                  2:30.18   
  4 Mosteller, Nicole            Unattached                      2:36.75   
  5 Brown, Jasmine               Swift TC                        2:37.67   
  6 Coleman, Drew                Motor City Track                2:38.38   
  7 Herrmann, Emma               U.A.                            2:38.46   
  8 Pereira, Sophie              Unattached                      2:39.83   
  9 Gates, Makayla               Motor City Track                2:45.83   

Event 18  Boys 800 Meter Run 
========================================================================= 
        Qual: * 2:06.00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 1:53.38  2010        Nick Kaiser, Temp Bedford                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Graves, Nick                 U.A.                            2:07.15   
  2 VanDyke, Justin              Breen TC                        2:09.28   
  3 Cousino, Scott               Unattached                      2:13.65   
  4 Mason, Kenyatta              Mich Acceler                    2:16.21   
  5 Hurst, Lonnie                Unattached                      2:18.61   
  6 Vandenberg, Drake            U.A.                            2:19.64   
  7 Harbin, Quintin              Detroit Chargers                2:28.91   
  8 Gomez, Donovan               Rdf Saginaw                     2:29.78   
  9 Falcon, Matthew              Michigan All-Sta                3:01.43   
  
Event 19  Girls Pole Vault 
========================================================================= 
        Qual: * 10-00  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 12-06  2010        Sarah Birkmeier, East Kentwood               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
Flight  1   
  1 Pollatz, Janina              KP Athletics                   11-06.00*  
  2 Powell, Kamie                Up & Running                   11-00.00*  
  3 Fussee, Monica               W.A.A.R                       J10-06.00*  
  3 Chapin, Tori                 Complete Runner                10-06.00*  
  5 Parry, Olivia                Unattached                     10-00.00*  
  5 Devenney, Jordon             KP Athletics                  J10-00.00*  
  5 Pierce, Madison              U.A.                          J10-00.00*  
  8 Shell, Mackenzie             Unattached                      9-06.00   
  8 Lang, Emily                  Unattached                      9-06.00   
 10 McKinley, Sheila             Inversion Track                 9-00.00   
 10 Gentile, Liz                 Spirit of Pre                   9-00.00   
 12 Tessmer, Dana                Up & Running                    8-06.00   
 12 Rudelson, Dina               En Fuego                        8-06.00   
 12 Shafer, Casey                All World TC                    8-06.00   
 15 Fox, Amanda                  Inversion Track                 8-00.00   
 15 Alaniva, Bridget             Inversion Track                 8-00.00   
 15 Ammann, Alexandra            Up & Running                    8-00.00   
 18 Rogers, Hallie               AA Youth Track C                7-06.00   
 18 Witte, Kaylee                Up & Running                    7-06.00   
 20 Miranda, Leticcia            All World TC                    7-00.00   
 20 Faltin, Emily                All World TC                    7-00.00   
 -- McKinley, Tasha              Inversion Track                      NH   
 -- Miller, Annalane             Up & Running                         NH   
  
Event 20  Boys Pole Vault 
========================================================================= 
        Qual: * 13-03  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 16-06  2008        Joe Wesley, Marine City                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Leach, Tyler                 Unattached                     14-06.00*  
  2 Gary, Noah                   Up & Running                   14-00.00*  
  3 Berenguer, Collin            Unattached                     13-00.00   
  3 Althaus, Kaj                 Spirit of Pre                 J13-00.00   
  3 Kimmitt, Jared               Unattached                    J13-00.00   
  3 Schnur, Nick                 Unattached                    J13-00.00   
  7 Ortiz, Joshua                Mule Pack                      12-00.00   
  7 Ammerman, Michael            Unattached                     12-00.00   
  7 Farner, Michael              Inversion Track                12-00.00   
  7 Sharrar, Ryan                Up & Running                   12-00.00   
  7 Hanson, Casey                Up & Running                   12-00.00   
 12 Schafer, Austin              Inversion Track                11-00.00   
 12 Derloshon, Jack              Up & Running                   11-00.00   
 12 Polgar, Ryan                 Unattached                     11-00.00   
 15 Burkhalter, Nick             Inversion Track                10-00.00   
 15 Copp, Alex                   Ann Arbor TC                   10-00.00   
 17 Shay, Nate                   Unattached                      9-06.00   
 18 Nevin, Alex                  Up & Running                    8-06.00   
 18 Manzo, Paul                  Up & Running                    8-06.00   
 -- Dumont, Andrew               Up & Running                         NH   
  
Event 21  Girls Long Jump 
========================================================================= 
        Qual: *    15-03  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: # 19-06.50  1989        Trinette Johnson, Det. Cass Tech          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Quinn, Danielle              Asw                            17-06.00*  
  2 Marchildon, Jacquline        Spirit of Pre                  16-07.25*  
  3 Allen, Shelby                Elite Performanc              J16-05.75*  
  3 Pollatz, Janina              KP Athletics                   16-05.75*  
  5 Francois, Endia              Spirit of Pre                  15-07.00*  
  6 Pierce, Madison              U.A.                           15-06.00*  
  7 Beauchamp, Sarah             AA Youth Track C               15-01.50   
  8 Chapin, Tori                 Complete Runner                14-10.75   
  9 Malcolm, Anyse               AA Youth Track C               14-07.75   
 10 Sheng, Susanne               En Fuego                       14-07.00   
 11 Wilson, Nicole               AA Youth Track C               14-06.50   
 12 Johnson, Bria                En Fuego                       14-04.25   
 13 Gucwa, Emily                 Ann Arbor TC                   14-02.50   
 14 Widman, Bailey               Unattached                     14-00.25   
 15 Jennings, Lawander           J-Dub                          13-00.50   
  
Event 22  Boys Long Jump 
========================================================================= 
        Qual: *    20-00  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: # 23-09.50  1988        Marcel Richardson, Lansing Everett        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Taha, Ali                    Unattached                     21-06.50*  
  2 Minor, Tyler                 Badar Track Club               21-01.75*  
  3 Hulaj, Adrian                Unattached                     21-00.00*  
  4 Ferrell, Reggie              Unattached                     20-09.75*  
  5 Owens, Anthony               Jackson TC                     19-10.50   
  6 Daly, Connor                 Unattached                     19-09.50   
  7 Lewis, Shawn                 Unattached                     19-06.00   
  8 Kosmalski, Matt              Mojo TC                        19-05.50   
  9 Otterbridge, Austin          Grand Rapids Fir               19-04.75   
 10 McElroy, Justin              T.E.M.P.O                      19-00.50   
 11 Moore, Elondo                Unattached                     19-00.25   
 12 VanDyke, Justin              Breen TC                       18-10.25   
 13 Buford, Que                  T.E.M.P.O                      18-07.75   
 14 Sawyer, Addison              Unattached                     18-06.25   
 15 Stoves, Raymond              Motor City Strid               18-02.75   
 16 Maton, Jahmon                Unattached                     18-00.00   
 16 Clouse, Jack                 Orchard Lake Run               18-00.00   
 16 Morrison, Michael            U.A.                           18-00.00   
 19 Sloan, Keshone               Albion TC                      17-10.75   
 20 Walls, Kaeden                Unattached                     17-10.00   
 21 Li, Kevin                    Unattached                     17-08.75   
 22 Russell, Jamelle             Unattached                     17-08.50   
 22 McWilliams, D'Angelo         Unattached                     17-08.50   
 24 Coughanour, Alex             Unattached                     17-07.50   
 25 Dixon, Densu                 W.A.A.R                        17-06.50   
 26 Canavan, Pat                 Spirit of Pre                  17-03.50   
 27 Miller, Ryan                 U.A.                           17-03.00   
 28 Cummings13, Joshua           Athletes United                17-00.00   
 29 Boal, Trevor                 Unattached                     16-00.50   
 30 Pollack, Zander              Dearborn TC                    15-11.00   
 31 Dumont, Andrew               Up & Running                   15-07.00   
 32 Mason, Kenyatta              Mich Acceler                   15-06.25   
 33 Cross, Glenie                Motor City Track               12-11.25   
 -- Harris, Denzel               Ann Arbor TC                       FOUL   
 -- Waller, Tyree                Unattached                         FOUL   
  
Event 23  Girls Triple Jump 
========================================================================= 
        Qual: * 25-00  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 37-00  2011        Dynasty McGee, Ypsilanti                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Quinn, Danielle              Asw                            38-03.00#  
  2 Allen, Shelby                Elite Performanc               34-07.75*  
  3 Beauchamp, Sarah             AA Youth Track C               32-02.75*  
  4 Malcolm, Anyse               AA Youth Track C               31-07.25*  
  
Event 24  Boys Triple Jump 
========================================================================= 
        Qual: *    34-00  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: # 44-07.50  2000        Gary Sanford, Det. Mumford                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Daniel, Miles                Motor City Track               37-10.50*  
  2 Russell, Jamelle             Unattached                     37-06.50*  
  2 Cummings13, Joshua           Athletes United                37-06.50*  
  4 Maton, Jahmon                Unattached                     36-11.50*  
  5 Coughanour, Alex             Unattached                     35-00.75*  
  6 Boal, Trevor                 Unattached                     30-10.25   
  
Event 25  Girls Shot Put 
========================================================================= 
        Qual: * 31-06  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 46-08  2000        Becky Breisch, Edwardsburg                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Jackson, Josephine           Unattached                     40-01.00*  
  2 O'Neill, Ashley              New  Breed TC                  39-07.50*  
  3 Taylor, Courtney             Motor City Track               35-08.00*  
  4 Jones-Washington, Jacque     AA Youth Track C               34-05.00*  
  5 Williams, Dreena             Unattached                     28-10.50   
  6 Johnson, Torianna            AA Youth Track C               24-08.50   
  7 Ryles, Danyale               Ann Arbor TC                   24-06.00   
  8 Wilson, Asia                 AA Youth Track C               23-05.00   
  9 Alexander, India             AA Youth Track C               18-07.00   
 -- Coyle, Alex                  Asw                                  ND   
  
Event 26  Boys Shot Put 
========================================================================= 
        Qual: * 47-00  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 61-09  2010        Zach Hill, Allendale                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Weiler, Kevin                Unattached                     58-02.50*  
  2 Prena, Cullen                Unattached                     57-02.50*  
  3 Donnsell, Nate               Unattached                     51-10.00*  
  4 Donnellon, Sean              U.A.                           49-00.00*  
  5 Smutny, John                 Spirit of Pre                  48-04.00*  
  6 Buckner, Austin              Tri-county Throw               48-03.00*  
  7 Bogert, Devyn                Unattached                     47-05.00*  
  8 Dmoch, Sawyer                Unattached                     46-00.50   
  9 Yore, D'Quarius              Unattached                     46-00.00   
 10 Patterson, Cody              Unattached                     45-09.00   
 11 Miller, Ross                 Unattached                     45-03.00   
 12 Stout, Trevor                Unattached                     44-05.50   
 13 Bloom, Mike                  Jackalopes                     43-07.00   
 14 Thomas Jr., Raymond          Michigan All-Sta               42-07.00   
 15 Sawyer, Nic                  U.A.                           41-07.00   
 16 Mabin Jr, Shawn              Unattached                     41-03.00   
 17 Elliott, Ben                 U.A.                           41-00.00   
 17 Wilson, Lee                  Asw                            41-00.00   
 19 Eliam, Willie                W.A.A.R                        40-06.00   
 20 Dickey, Kevin                U.A.                           40-00.50   
 21 Foreman, Gevon               TDP                            39-01.50   
 22 Ferguson, Jacob              WLC                            38-05.00   
 23 Brack, Clay                  U.A.                           38-02.50   
 24 Tripathy, Swagat             W.A.A.R                        36-00.00   
 25 Joss, Alex                   Unattached                     35-00.00   
 26 Donnellon, Jacob             Unattached                     33-09.00   
 27 Katkin, Cary                 U.A.                           33-01.00   
 28 Shreve, Tyler                U.A.                           30-00.50   
  
Event 27  Girls Weight Throw 
========================================================================= 
        Qual: *    22-00  2013        State Qualifying Mark, MITS               
        MITS: # 48-11.50  2012        Brittany Mann, DCDS                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 O'Neill, Ashley              New  Breed TC                  38-01.00*  
  2 Coyle, Alex                  Asw                            37-11.00*  
  3 Jones-Washington, Jacque     AA Youth Track C               31-04.00*  
  4 Ryles, Danyale               Ann Arbor TC                   25-11.00*  
  5 Wilson, Asia                 AA Youth Track C               23-06.00*  
  
Event 28  Boys Weight Throw 
========================================================================= 
        Qual: * 40-00  2013        State Qualifying Mark, MITS                  
        MITS: # 62-10  2010        Lee Van Kampen, Zeeland                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Patrick, Jake                Tri-county Throw               55-04.00*  
  2 Smutny, John                 Spirit of Pre                  52-03.00*  
  3 Olsen, Vince                 Spirit of Pre                  48-11.00*  
  4 McDowell, Austin             Ann Arbor TC                   47-09.00*  
  5 Buckner, Austin              Tri-county Throw               41-11.00*  
  6 Yore, D'Quarius              Unattached                     34-05.00   
  
Event 29  Girls High Jump 
========================================================================= 
        Qual: *    4-10  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 5-10.50  2003        Vanessa Maher, Roseville                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Coleman, Drew                Motor City Track                5-00.00*  
  1 Francois, Endia              Spirit of Pre                  J5-00.00*  
  3 Chmieleski, Sarah            Breen TC                       J4-10.00*  
  3 Marchildon, Jacquline        Spirit of Pre                  J4-10.00*  
  3 Stone, Sarah                 Up & Running                   J4-10.00*  
  3 Sayre, Lauren                Spirit of Pre                   4-10.00*  
  7 Rieckhoff, Taylor            Dapt Elite                      4-08.00   
  7 Holley, Kaylin               Unattached                     J4-08.00   
  7 Yancho, Hannah               Unattached                     J4-08.00   
 10 Hughes, Sydney               Infinity TC                     4-06.00   
 10 Schulz, Meghan               Unattached                      4-06.00   
 10 Nahed, Nicole                Breen TC                        4-06.00   
 13 Akins, Jordan                Motor City Track                4-03.00   
 13 Wimberly, Jade               AA Youth Track C                4-03.00   
 15 Baxter, Madison              New  Breed TC                   4-00.00   
 -- Rogers, Hallie               AA Youth Track C                     NH   
  
Event 30  Boys High Jump 
========================================================================= 
        Qual: *    6-00  2013        State Qualifying Mark, MITS                
        MITS: # 7-02.25  2011        Dartis Willis, DCDS                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  
========================================================================= 
  1 Ferrell, Reggie              Unattached                      6-02.00*  
  2 Yassay, Lance                Ann Arbor TC                    6-00.00*  
  3 Spencer, Markus              Unattached                     J5-10.00   
  3 Krieg, Chris                 Unattached                     J5-10.00   
  3 Stemple, Cody                U.A.                            5-10.00   
  6 Wheeler, Roosevelt           Elite Distance                 J5-08.00   
  6 Jenkins, Cameron             Unattached                     J5-08.00   
  6 Hauk, Zach                   Unattached                      5-08.00   
  9 Nicalai, Matt                Unattached                      5-06.00   
  9 Daniel, Miles                Motor City Track               J5-06.00   
 11 Dumont, Andrew               Up & Running                    5-03.00   
 11 Reed, Marcus                 U.A.                            5-03.00   
 11 Chopson, John                AIR                             5-03.00   
 11 Mepham, Alex                 Spirit of Pre                   5-03.00   
 15 Coughanour, Alex             Unattached                      5-00.00   
 -- Boal, Trevor                 Unattached                           NH   
 -- Royce, Jorian                W.A.A.R                              NH