Race Calendar

Michigan 2018 Cross Country Meets



Date Event Location Results
5/1 Napoleon/Manchester vs Hanover-Horton Hanover, MI
8/17 AA Running Co. Fall Preview Meet Ann Arbor, MI
8/17 Durand Invitational Durand, MI
8/17 Hemlock Cross Country Classic Hemlock, MI
8/17 Kingston Invitational Kingston, MI
8/17 Lawrence Early Bird Lawrence, MI
8/17 Michigan Center Grass Relays Jackson, MI
8/17 Portage Early Bird Portage, MI
8/17 St. Johns Night Meet St. Johns, MI
8/17 Unity Christian Invititational Hudsonville, MI
8/17 Viking Stampede Niles, MI
8/18 Benzie Red and White Meet Benzonia, MI
8/18 Coloma Invitational Colomoa, MI
8/18 Lenawee County Preview Tecumseh, MI
8/18 NMCS Invitational McBain, MI
8/18 Ryan Shay Memorial Invitational Central Lake, MI
8/18 Tri County Co Ed Invitational Howard City, MI
8/20 Houghton Lake Early Season Meet Houghton, MI
8/20 Orchard View Cardinal Invitational Muskegon, MI
8/20 USA Invite Sebewaing, MI
8/21 Clawson Early Invite Clawson, MI
8/21 Cougar 2 Mile Delta Township, MI
8/21 Downriver Friendly Riverview, MI
8/21 Kent City Long Lake Invitational Sparta, MI
8/21 Perry Invitational Perry, MI
8/21 St. Joseph Invitational St. Joseph, MI
8/21 Three Rivers Big Hill Invitational Three Rivers, MI
8/21 Warrior Early Season Invitational Remus, MI
8/22 Baker Woods Invite Hesperia, MI
8/22 Bridgman Invitational Bridgman, MI
8/22 Gull Lake vs Delton ,
8/22 Pittsford Early Bird Invitational Pittsford, MI
8/23 A2 Run Co End of Summer Invite Ann Arbor, MI
8/23 Ashland Invitational Ashland, WI
8/23 Birch Run Early Invitational Burt, MI
8/23 Cebulski Invitational Adrian, MI
8/23 Kelloggsville Rocket Invitational Dutton, MI
8/23 Laingsburg Early Burg Invitational Laingsburg, MI
8/23 Mike Jackson Invitational ,
8/23 Saranac at Belding Belding, MI
8/24 Covenant Christian Invitational Grand Rapids, MI
8/24 Hudsonville Preview Hudsonville, MI
8/24 James Cleverley Friday Night Invite Fair Haven, MI
8/25 Benzie Pete Moss Invitational Benzonia, MI
8/25 Defiance Early Bird Open Defiance, OH
8/25 Harper Creek Optimist Invitational Harper Creek, MI
8/25 Kentwood Community Classic 5K Kentwood, MI
8/25 Keunner Invitational Addison, MI
8/25 Mancelona Iromen Invite Mancelona, MI
8/25 Michigan Catholic Invitational Dewitt, MI
8/25 Muskegon Catholic Central Invite ,
8/25 South Lyon Invitational South Lyon, MI
8/28 Barney Roy Invitational Marshall, MI
8/28 Carrollton Invitational Carrollton, MI
8/28 CK Hokum Karem Bloomfield Hills, MI
8/28 Corunna Early Bird Invitational Corunna, MI
8/28 Grant High School Meet Grant, MI
8/28 Harvest Invitational Paw Paw, MI
8/28 Kenowa Hills Invitational Grand Rapids, MI
8/28 Milan Puddle Jumpers Milan, MI
8/28 Nick Haynes Invitational Ottawa Lake, MI
8/28 Northville Mustang Invitational Northville, MI
8/28 Warren Con CC Opener Warren, MI
8/29 Battle Creek All City Battle Creek, MI
8/29 Clare Invitational Clare, MI
8/29 Concord Invitational Albion, MI
8/29 East Jackson Dome Invitational East Jackson, MI
8/29 East Jordan Invitational East Jordan, MI
8/29 Hillsdale Invitational Hillsdale, MI
8/29 Mustang Early Bird Macomb, MI
8/29 New Buffalo Invitational New Buffalo, MI
8/29 Saranac Invitational Saranac, MI
8/29 Wayland Wildcat Invitational Wayland, MI
8/29 Yellowjacket Invitational Ithaca, MI
8/30 Adams/Cicciarelli Invitational Rochester Adams, MI
8/30 Brown City Invitational Brown City, MI
8/30 Dale Phillips Invite ,
8/30 Dwayne Rau Memorial Invitational West Branch, MI
8/30 Milford Invite Milford, MI
8/30 Saline Hornet Early Bird Ann Arbor, MI
8/30 Southwest Michigan Rust Buster South Haven, MI
8/30 Trails & Bales Meet Benzonia, MI
8/30 Watermelon Run Trenton, MI
8/31 Comet Opener Olivet, MI
8/31 Golden Grizzly High School Invitational Oakland, MI
8/31 Jeff Drenth Memorial Meet Mount Pleasant, MI
8/31 Michigan Open Dexter, MI
8/31 Wolverine Twilight Dearborn, MI
9/1 Otsego Invitational Grand Rapids, OH
9/4 CHSL D3D4 Jamboree 1 Dexter, MI
9/4 CSAA Gold Jamboree #1 Stanton, MI
9/4 CSAA Silver Jamboree Battle Creek, MI
9/4 Dowagiac @ Allegan ,
9/4 Erie Mason "Frank Connolly" Relays Erie, MI
9/4 Hudson Early Season Invite Hudson, MI
9/4 Paw Paw @ Sturgis Sturgis, MI
9/4 Three Rivers @South Haven Dual Meet South Haven, MI
9/4 Vicksburg @ Otsego Dual Meet Otsego, MI
9/5 Black Knight 2 Mile Belding, MI
9/5 FML Jamboree #1 Davison, MI
9/5 NLC Jamboree #1 ,
9/5 OAA White Jamboree #1 Oakland, MI
9/5 OK Green Jamboree #1 @ Ridge Point Church Holland, MI
9/5 OK White Jamboree #1 Lowell, MI
9/5 Petoskey Two Mile ,
9/5 Plainwell @ Edwardsburg Edwardsburg, MI
9/5 Roscommon Mid-Week Invite #1 ,
9/5 Springport Invitational ,
9/5 WMD Jamboree #1 ,
9/5 WMICC Cross Country Meet #1 Grand Rapids, MI
9/6 Leanna Geers Scottville Invitational Scottville, MI
9/6 Marauder Invitational St. Johns, MI
9/6 Marquette County Meet ,
9/6 OAA Red Jamboree #1 Rochester Adams, MI
9/6 SEC Jamboree #1 New Boston, MI
9/6 Shamrock Invitational Berrien Springs, MI
9/7 George Dales Invitational Kalamazoo, MI
9/7 Mona Shores vs. Reeths-Puffer Muskegon, MI
9/7 Warrior CC Classic Brownstown Charter Twp, MI
9/8 Algonac Muskrat Classic Algonac, MI
9/8 Archbold Invitational Archbold, OH
9/8 Averill Invitational Milford, MI
9/8 Battle Creek Lakeview Invitational Battle Creek, MI
9/8 Bear Country Invitational ,
9/8 Bret Clements Bath Invitational ,
9/8 Central Montcalm Hornet Run ,
9/8 Centreville Invitational Centreville, MI
9/8 Christian School Meet Dutton, MI
9/8 Chx Mud Run ,
9/8 Fennville Invitational Fennville, MI
9/8 Genesee Invitational ,
9/8 Hatchet Invitational ,
9/8 Hill and Bale Fremont, MI
9/8 Homer Invitational Homer, MI
9/8 Lancer Invitational Midland, MI
9/8 Marion Steeplechase Marion, MI
9/8 Raider Invitational Decatur, MI
9/8 Ramblin' Rock Invitational New Boston, MI
9/8 Ray Helsing Bulldog Invite Big Rapids, MI
9/8 Running Fit - Detroit Mercy Titans Invitational Northville, MI
9/8 West Ottawa Bredeweg Invitational Holland, MI
9/9 Calvin Knight Invite Grand Rapids, MI
9/10 Coach B Invitational Wayland, MI
9/10 DeLasalle vs. UD Jesuit Clinton Township, MI
9/11 Allegan @ Plainwell ,
9/11 BCS Meet @ New Buffalo New Buffalo, MI
9/11 Beal City Invitational Beal City, MI
9/11 Bronson @ Centreville ,
9/11 BWAC Jamboree #1 Almont, MI
9/11 CHSL D2 Jamboree #1 Dexter, MI
9/11 Eaton Rapids Class Invitational ,
9/11 Edwardsburg @ Vicksburg ,
9/11 Emerald City League Meet #1 - Lincoln Park Lincoln Park, MI
9/11 GAC Jamboree #1 ,
9/11 Kingsford Flivver Invitational Kingsford, MI
9/11 KLAA East Division Double Dual Westland, MI
9/11 LCAA Jamboree-Hudson ,
9/11 MAC Blue Jamboree #1 ,
9/11 MAC Red Jamboree #1 Harrison Township, MI
9/11 MAC White Jamboree #1 Port Huron Township, MI
9/11 MMAC Jamboree #1 ,
9/11 Northville/Canton/Brighton Tri ,
9/11 NWC Jamboree #1 Buckley, MI
9/11 Salem/Hartland/Novi Hartland, MI
9/11 South Haven @ Paw Paw Paw Paw, MI
9/11 SVL North Jamboree #1 @ Stratford Woods Park Midland, MI
9/11 SVL South Jamboree #1 Flint, MI
9/11 TCC Jamboree #1 Britton, MI
9/11 Three Rivers vs Otsego Three Rivers, MI
9/11 TVC East Jamboree #1 Birch Run, MI
9/11 TVC West Jamboree #1 Merrill, MI
9/12 Blackhawk Invitational Leslie, MI
9/12 CHSL-Central Jamboree 1 Harrison Township, MI
9/12 OAA Blue Jamboree #1 Ferndale, MI
9/12 OK Blue Jamboree #1 Grand Rapids, MI
9/12 SAC Jamboree #1 @ Fenn Valley Saugatuck, MI
9/12 SCAA Jamboree at Jackson Christian ,
9/12 WMD Jamboree #2 ,
9/12 WMD Jamboree #2 ,
9/13 Bulldog Invitational ,
9/13 Chesaning XC Invitational Chesaning, MI
9/13 Delton Kellogg Gilmore Car Museum Invitational Hickory Corners, MI
9/14 MSU Spartan Invitational East Lansing, MI
9/15 Autumn Classic Washington Township, MI
9/15 Ellsworth House on the Hill Ellsworth, MI
9/15 Holly (Duane Raffin) Festival of Races Davisburg, MI
9/15 Huron Invitational New Boston, MI
9/15 Ludington Cross Country Invite Scottville, MI
9/15 Reese XC Invitational Reese, MI
9/15 Sparta Invitational Sparta, MI
9/15 Woody Greeno/Jay Dirksen Invitational Lincoln, NE
9/17 SMAC East Jamboree #1 Marshall, MI
9/18 Addison vs Hanover-Horton Hanover, MI
9/18 Big North Conference @ Traverse City West ,
9/18 Blissfield Early Bird Invitational Blissfield, MI
9/18 Brighton/Salem Dual ,
9/18 Bulldog Invitational Indian River, MI
9/18 CAAC Red Jamboree #1 ,
9/18 CAAC White Jamboree #1 ,
9/18 Colon Magi Meet Colon, MI
9/18 County Meet North Branch, MI
9/18 CSAA Gold Jamboree at Chippewa Hills ,
9/18 CSAA Silver at Kent City (Long Lake) Sparta, MI
9/18 Dowagiac @South Haven ,
9/18 DRL Jamboree #1 ,
9/18 East Jackson v. MC/VCL ,
9/18 GLAC Jamboree I at Perry Perry, MI
9/18 Grass Lake vs. Napoleon & Manchester ,
9/18 Highland Jamboree #1 @ Evart Evart, MI
9/18 Huron League Jamboree #1 ,
9/18 I-8 Jamboree @ Harper Creek Harper Creek, MI
9/18 Kalkaska Invite Kalkaska, MI
9/18 Livonia Stevenson at Wayne Memorial ,
9/18 OCS Small School Invitational ,
9/18 OK Red Conference Jamboree #1 ,
9/18 Paw Paw @ Otsego ,
9/18 Sturgis @ Plainwell ,
9/18 Three Rivers at Edwardsburg Edwardsburg, MI
9/18 Vicksburg @ Allegan ,
9/18 WMC Jamboree @ N. Muskegon Muskegon, MI
9/19 CMAC Jamboree #1 Bath, MI
9/19 MSAC Jamboree #1 ,
9/19 NLC Jamboree #2 ,
9/19 OK Black Reeths Puffer Jamboree 1 ,
9/19 OK Gold Jamboree #1 Byron Center, MI
9/19 OK Green Jamboree Hudsonville, MI
9/19 OK Silver #1 NorthPointe at Riverside Park Grand Rapids, MI
9/19 OK White Jamboree #2 Cedar Springs, MI
9/19 Schoolcraft Invitational Schoolcraft, MI
9/19 SMAC West 1 St. Joseph, MI
9/19 Southwest 10 Jamboree ,
9/19 Tiger Invitational ,
9/19 WMD Jamboree #3 Walkerville, MI
9/20 CAAC Blue Jamboree #1 East Lansing, MI
9/20 CHSL D3D4 Jamboree 2 Dexter, MI
9/21 Harper Creek@Pennfield ,
9/21 Jackson MS & HS-JV Invitational Jackson, MI
9/22 Al Kayner Delta Invitational Bay City, MI
9/22 Bangor Invitational Bangor, MI
9/22 Bob Perry Lowell Invititational Lowell, MI
9/22 Buchanan Invite Buchanan, MI
9/22 Cedar Springs Invitational Cedar Springs, MI
9/22 Central Lake Hot Dog Invitational Central Lake, MI
9/22 Chippewa Hills 2 Mile Challenge Remus, MI
9/22 Cougar Falcon Invitational Grand Rapids, MI
9/22 Culver Academies Invitational Culver, IN
9/22 Detroit Catholic Central Invitational Northville, MI
9/22 Evart Wildcat Invitational Evart, MI
9/22 Frankenmuth Eagles Invitational ,
9/22 GRCC Raider Invite Grand Rapids, MI
9/22 - 9/23 Jackson Invitational - Varsity Jackson, MI
9/22 Kingsley Invitational ,
9/22 Laker Invitational Pigeon, MI
9/22 Linden Classic Linden, MI
9/22 Midwest Catholic Championships Kettering, OH
9/22 Monroe Jefferson Invitational Monroe, MI
9/22 Oakridge Invitational Muskegon, MI
9/22 Old Skool Classic Ray, MI
9/22 Petoskey Invitational ,
9/22 Pittsford Invitational ,
9/24 Grayling Invitational Grayling, MI
9/25 Addison Vs East Jackson/Grass Lake Addison, MI
9/25 All City Invitational Lansing, MI
9/25 Big 8 Quincy Jamboree Quincy, MI
9/25 BWAC Jamboree #2 Croswell, MI
9/25 Charlotte Jackson Prep and Northwest at Eaton Rapids Eaton Rapids, MI
9/25 GAC Jamboree #2 Montrose, MA
9/25 MAC Blue Jamboree 2 Harrison Township, MI
9/25 Mac Red Jamboree 2 , MI
9/25 MAC White Jamboree 2 Warren, MI
9/25 MIAC Jamboree 1 Auburn Hills, MI
9/25 MMAC Jamboree 2 Byron Center, MI
9/25 Munising Invite Munising, MI
9/25 OAA Blue Jamboree 2 Oakland, MI
9/25 OAA White Jamboree 2 Rochester Adams, MI
9/25 OOA Red Jamboree 2 Lake Orion, MI
9/25 SEC HS Jamboree 2 Adrian, MI
9/25 SEC Red Division Jamboree 2 Northville, MI
9/25 South Haven @ Plainwell Dual Plainwell, MI
9/25 Sturgis @ Vicksburg Vicksburg, MI
9/25 SVL North Jamboree 2 Mt. Pleasant, MI
9/25 SVL South Jamboree 2 Grand Blanc, MI
9/25 Three Rivers Dual Meet , MI
9/25 TVC Central Jamboree 2 Shepherd, MI
9/25 TVC East Jamboree 2 Frankenmuth, MI
9/25 TVC West Jamboree 2 Hemlock, MI
9/25 WMC Jamboree , MI
9/26 FML Jamboree #2 Flushing, MI
9/26 Lakes 8 Jamboree #1 Muskegon, MI
9/26 NWC Jamboree #2 Kinglsey, MI
9/26 OK Blue Jamboree #2 Spring Lake, MI
9/26 OK Silver Jamboree #2 Hopkins, MI
9/26 Olivet vs Pennfield, Charlotte Olivet, MI
9/26 Paw Paw @ Edwardsburg Edwardsburg, MI
9/26 Pewamo-Westphalia Invitational ,
9/26 Roscommon Mid-Week #2 Roscommon, MI
9/26 SAC Jamboree #2 Schoolcraft, MI
9/26 SCAA Jamboree #2 Pittsford, MI
9/26 WMICCC League Meet #2 Grand Rapids, MI
9/27 - 9/28 Hansons Middle School & High School Invitational Washington Township, MI
9/27 Lakeshore Tri St. Joseph, MI
9/27 Mackinaw Club Invite Mackinaw City, MI
9/27 Napoleon vs Michigan Center Napoleon, MI
9/27 Otsego @ Dowagiac Dual Dowagiac, MI
9/28 Waterford Mott Classic Waterford Twp, MI
9/29 A2 Coaching Legends Classic (HS) Ann Arbor, MI
9/29 Allendale Falcon Invite Allendale, MI
9/29 Berrien County Meet Niles, MI
9/29 Cecil R Burch Invitational , MI
9/29 Chelsea Invitational Dexter, MI
9/29 Clinton Redskin Invite Saline, MI
9/29 DeWitt Invitational DeWitt, MI
9/29 Don Baese Carson City Invitational Carson City, MI
9/29 Fruitport Invitational Fruitport, MI
9/29 Lake Leelanau St. Mary Invitational Lake Leelanau, MI
9/29 Marauder Invitational Gibraltar, MI
9/29 Nike Valley Twilight Invitational Terre Haute, IN
9/29 Otsego Bulldog Invitational Otsego, MI
9/29 Otsego Bulldog Invitational Otsego, MI
9/29 Redhawk Invite Grand Rapids, MI
9/29 Shepherd BlueJay Invitational Shepherd, MI
9/29 Shepherd BlueJay Invitational Shepherd, MI
9/29 Stockbridge Invitational Stockbridge, MI
9/29 Wagener Park Invitational Harbor Beach, MI
10/1 De La Salle vs. St. Mary's Prep Waterford Twp, MI
10/1 Madison Invite Adrian, MI
10/2 Big 8 Bronson Jamboree ,
10/2 Big North Conference Meet 2 Alpena, MI
10/2 Birch Run Fall Invitationa Burt, MI
10/2 CAAC Red Jamboree #2 Mason, MI
10/2 CAAC White Jamboree #2 ,
10/2 Calhoun County Invitational Marshall, MI
10/2 Canton @ Hartland ,
10/2 CSAA Gold Jamboree #3 Fremont, MI
10/2 CSAA Silver at Holton ,
10/2 Double Dual: Wayne-Churchill-Fordson ,
10/2 Dowagiac at Edwardsburg ,
10/2 DRL Jamboree #2 Brownstown Charter Twp, MI
10/2 GLAC Jamboree II at Maple Valley Vermontville, MI
10/2 Highland Jambroee #2 @ Roscommon Roscommon, MI
10/2 John Glenn / Dearborn / Stevenson Double Duel ,
10/2 Kelder Poured Walls Inviational Scottville, MI
10/2 Lakes 8 Jamboree #2 @ Manistee Manistee, MI
10/2 Lutheran NW/Clarkston Everest/Roeper/Novi Christian Academy Quad Rochester Hills, MI
10/2 Manchester/Michigan Center/Addison Tri ,
10/2 Napoleon vs. East Jackson & Hanover-Horton ,
10/2 Novi/Plymouth/Brighton Tri Meet ,
10/2 Plainwell @ Otsego Otsego, MI
10/2 Salem-Howell-Northville Double Dual New Boston, MI
10/2 SMAC East 2 @ Gull Lake Hickory Corners, MI
10/2 Three Rivers at Sturgis Sturgis, MI
10/2 Tri Meet: CK v DCD v Groves Bloomfield Hills, MI
10/2 Vandercook Lake @ Grass Lake Grass Lake, MI
10/2 Vicksburg @South Haven South Haven, MI
10/3 CMAC Jamboree #2 Fowler, MI
10/3 Huron League Jamboree #2 Monroe, MI
10/3 LCAA Jamboree-Blissfield Deerfield, MI
10/3 MSAC Jamboree #2 Merrill, MI
10/3 OK Black Jamboree #2 Grand Rapids, MI
10/3 OK Gold Jamboree #2 Wayland, MI
10/3 OK Green Jamboree #3 Byron Center, MI
10/3 OK Red Jamboree #2 Hudsonville, MI
10/3 OK White Jamboree #3 Gowen, MI
10/3 SCAA Jamboree @ Litchfield Litchfield, MI
10/3 SMAC West Jamboree #2 Portage, MI
10/3 Southwest 10 Jamboree II Marcellus, MI
10/3 Tawas Invitational ,
10/3 WMD Championships Custer, MI
10/4 Barnyard Invitational Gladstone, MI
10/4 Charlevoix 2 Mile Charlevoix, MI
10/4 East Lansing Invitational East Lansing, MI
10/4 Houghton Invitational ,
10/4 Marysville Invitational Marysville, MI
10/5 Apples to Apples Invitational ,
10/5 Concordia Cardinal Classic Ann Arbor, MI
10/5 JPC Jamboree #2 Clare, MI
10/6 Heritage Invitational Saginaw, MI
10/6 Allegan Invitational ,
10/6 Almont Foxes & Hounds Almont, MI
10/6 Cass City Invitational Cass City, MI
10/6 Greater Flint Championships Davison, MI
10/6 Hillsdale Invitational (Pre MW Regional) Hillsdale, MI
10/6 Hudson Booster Invitational Hudson, MI
10/6 Litchfield Invite Litchfield, MI
10/6 Macomb County Meet Washington Township, MI
10/6 Oakland County Championships Milford, MI
10/6 Portage Invitational Portage, MI
10/6 Wayne County Championship New Boston, MI
10/8 Mid Peninsula Conference ,
10/8 Portland Invitational Portland, MI
10/9 BCS MEET @ LMC St. Joseph, MI
10/9 Beaverton Invitational Beaverton, MI
10/9 CHSL D2 Jamboree 3 ,
10/9 CHSL D3D4 Jamboree 3 Clarkston, MI
10/9 CHSL-Central Jamboree 3 Harrison Township, MI
10/9 Grass Lake/Michigan Center @ Hanover-Horton Hanover, MI
10/9 Hartland/Brighton @ Howell ,
10/9 John Glenn/Wayne/Belleville Double Dual ,
10/9 Manchester/East Jackson ,
10/9 MIAC Jamboree #2 - Westland Westland, MI
10/9 Monroe County Championship Temperance, MI
10/9 Napoleon vs. Vandercook Lake & Addison ,
10/9 Novi vs Northville Northville, MI
10/9 Plymouth/Canton/Salem Tri-Meet Northville, MI
10/9 Saranac Color Run ,
10/9 Springport Big 8 Jamboree Springport, MI
10/9 TVC Central Jamboree #3 ,
10/9 TVC West Jamboree #3 St. Louis, MI
10/9 TVC-East Jamboree #3 Burt, MI
10/9 WMC Jamboree @ Oakridge Muskegon, MI
10/9 Wolverine Conference Jamboree D1 @South Haven South Haven, MI
10/10 DPSL Championship Detroit, MI
10/10 I-8 Jamboree #2 @ Jackson Lumen Christi ,
10/10 MMAC League Meet St. Johns, MI
10/10 NWC Jamboree #3 - Benzie Central Benzonia, MI
10/10 OK Silver Jamboree #2 Belding, MI
10/10 Ski Valley Conference Meet Mancelona, MI
10/10 Ubly Invitational Ubly, MI
10/10 WMICCC League Meet Grand Rapids, MI
10/10 Wolverine Conference Jamboree Division II @ Three Rivers ,
10/11 Bob Brown Freshman/JV Invitational East Lansing, MI
10/11 Chris Grabowski Invitational Manistee, MI
10/11 Corunna, Owosso JV Meet Corunna, MI
10/11 Macomb County JV Championship ,
10/11 Oceana County Meet Shelby, MI
10/11 Rock 'n Run Invitational Dowagiac, MI
10/11 SAC #3 Hickory Corners, MI
10/11 Ypsi RunCo River Rat Open New Boston, MI
10/12 Bay County Championships Unversity Center, MI
10/12 Calvin College Jayhawk Invitational Grand Rapids, MI
10/12 GMAA Invitational Muskegon, MI
10/12 LPS City Meet Livonia, MI
10/12 Montabella Mustang Invitational Blanchard, MI
10/12 Oxford Invitational ,
10/12 River Rat Open New Boston, MI
10/13 Bloomingdale Invitational Bloomingdale, MI
10/13 Dave Bork Classic Monroe, MI
10/13 Dave Patterson Challenge ,
10/13 Downriver Gabriel Richard Invitational Riverview, MI
10/13 Freeland Invitational Freeland, MI
10/13 Greater Lansing Championships ,
10/13 J. Chris Jensen Meet Jackson, MI
10/13 Kayla O'Mara Invitational Goodrich, MI
10/13 Kent Ottawa County Meet Grand Rapids, MI
10/13 Lenawee County Championships Deerfield, MI
10/13 Northern Lower Peninsula Invitational West Branch, MI
10/13 Sturgis Kiwanis Invitational ,
10/13 Traverse City Invitational Traverse City, MI
10/15 NCTL League Meet Mayville, MI
10/16 Alliance League Championships Holland, MI
10/16 Big 8 Union City Jamboree ,
10/16 Big North Conference Championship Traverse City, MI
10/16 BWAC Jamboree #3 Goodells, MI
10/16 CK v DCD Bloomfield Hills, MI
10/16 CSAA Gold Championship ,
10/16 CSAA Silver at Hesperia ,
10/16 GAC Jamboree #3 ,
10/16 GTC Meet Marlette, MI
10/16 Hale Invitational ,
10/16 Highland Jamboree #3 @ Beal City ,
10/16 Lakes 8 Conference Final @ WMC ,
10/16 OK Blue Conference Championship ,
10/16 OK Gold Championship Meet Middleville, MI
10/16 River Valley Mustang Invitational Three Oaks, MI
10/16 SCAA League Meet ,
10/16 TCC Championships ,
10/16 TVC Overall Championships Freeland, MI
10/16 WMC Jamboree @ Hart Riverside, CA
10/16 Wolverine Conference Championship Meet @ Plainwell ,
10/17 Byron Fox and Hound ,
10/17 Cascade Conference Championship Jackson, MI
10/17 CMAC Jamboree #3 St. Johns, MI
10/17 DPSL City Championship Detroit, MI
10/17 FML Championships Davisburg, MI
10/17 JPC Jamboree #3 ,
10/17 MSAC Jamboree #3 Carson City, MI
10/17 NLC Championship Boyne Falls, MI
10/17 OAA Red Championships Clarkston, MI
10/17 OK Black Conference Meet @ Mona Shores Muskegon, MI
10/17 OK Green Championship Zeeland, MI
10/17 OK Silver Conference Championship ,
10/17 OK White Conference Meet Grand Rapids, MI
10/17 Southwest 10 Jamboree ,
10/17 SVL Championships Unversity Center, MI
10/18 CAAC Blue League Meet Grand Ledge, MI
10/18 CAAC Red Jamboree #3 Williamston, MI
10/18 CAAC White Jamboree #3 ,
10/18 Downriver League Championship Brownstown Charter Twp, MI
10/18 Huron League Championship New Boston, MI
10/18 KLAA Conference Championship Ann Arbor, MI
10/18 Lakes Valley Conference Meet Waterford Twp, MI
10/18 MAC Championship Harrison Township, MI
10/18 OAA Blue Jamboree #3 Championship Southfield , MI
10/18 OAA White Jamboree #3 Championship Rochester Hills, MI
10/18 OK Red Championship Grand Rapids, MI
10/18 SEC-HS Championship Dexter, MI
10/19 Allegan County Championship Martin, MI
10/19 Alma College Scottie Classic Alma, MI
10/19 Baumans Cavalier Classic Invitational Flint, MI
10/19 EMU Fall Classic Ypsilanti, MI
10/19 Kent City's Regional Primer Kent City, MI
10/19 Manchester vs Hanover, Vandercook Manchester, MI
10/19 MIAC Championship Meet Westland, MI
10/19 U.P. College Championships Marquette, MI
10/20 Airport Mark of Excellence Carleton, MI
10/20 Class D State Championship Shepard, MI
10/20 GLAC Championship Lake Odessa, MI
10/20 I-8 Conference Championship Marshall, MI
10/20 Kalamazoo Christian Comet Invitational ,
10/20 Larry Steeb Invitational Whitmore Lake, MI
10/20 Late Season Warrior Invitational Remus, MI
10/20 LCAA League Meet Onstead, MI
10/20 Little Guys Invitational Gobles, MI
10/20 Manistee National Invite Manistee, MI
10/20 Mel Hall Invitational Spring Lake, MI
10/20 MHSAA UP Finals DI Munising Township, MI
10/20 MHSAA UP Finals DII Munising Township, MI
10/20 MHSAA UP Finals DIII Munising Township, MI
10/20 Northern Michigan Championship Gaylord, MI
10/20 Saginaw County Championship Chesanig , MI
10/20 Shiawassee County Championship Corunna, MI
10/20 SMAC Conference Championship St. Joseph, MI
10/20 Thumb Area Championship Caro, MI
10/22 Bloomer FR/SO Invitational Rochester Adams, MI
10/22 Sand Creek Invitational Sand Creek, MI
10/23 AA End of Autumn Open Ann Arbor, MI
10/23 Holland Christian Last Chance Meet Holland, MI
10/23 James Clyde Junior Varsity Championship Lansing, MI
10/23 Lake Fenton 9th/10th Invitational ,
10/23 Mason County Eastern Cardinal Classic Custer, MI
10/23 One Last PR Invite Otsego, MI
10/23 Run Around the Cloud White Cloud, MI
10/26 Brighton Regional PROM Ann Arbor, MI
10/26 MHSAA LP Region 04-1 at Brighton Ann Arbor, MI
10/26 MHSAA LP Region 14-2 at Uncle John's (Ovid Elsie) St. Johns, MI
10/26 MHSAA LP Region 24-3 at Uncle John's (Ovid Elsie) St. Johns, MI
10/26 MHSAA LP Region 25-3 at Shepherd Shepherd, MI
10/26 MHSAA LP Region 30-4 at Shepherd Shepherd, MI
10/26 MHSAA LP Region 36-4 at GP South Harrison Township, MI
10/26 Shepherd Regional PROM Shepherd, MI
10/27 Allendale Prom Allendale, MI
10/27 Benzie Central/Bear Lake PROM Benzonia, MI
10/27 Commonwealth Coast Conference Championship Barnesville, GA
10/27 Lake Erie PROM Brownstown Charter Twp, MI
10/27 MHSAA LP Region 01-1 at Allendale Allendale, MI
10/27 MHSAA LP Region 02-1 at Delta College (Saginaw Heritage) Saginaw, MI
10/27 MHSAA LP Region 03-1 at Portage Central Portage, MI
10/27 MHSAA LP Region 05-1 at Lake Erie Brownstown Charter Twp, MI
10/27 MHSAA LP Region 06-1 at Willow Metro (AA Huron) New Boston, MI
10/27 MHSAA LP Region 07-1 at Hess Hathaway (Waterford Mott) Waterford Twp, MI
10/27 MHSAA LP Region 09-1 at Algonac Algonac, MI
10/27 MHSAA LP Region 10-2 at Gaylord Gaylord, MI
10/27 MHSAA LP Region 11-2 at Allendale Allendale, MI
10/27 MHSAA LP Region 12-2 at Centreville Centreville, MI
10/27 MHSAA LP Region 13-2 at Portage Central ,
10/27 MHSAA LP Region 15-2 at Delta College (Saginaw Heritage) Saginaw, MI
10/27 MHSAA LP Region 16-2 at Linden Linden, MI
10/27 MHSAA LP Region 17-2 at Algonac ,
10/27 MHSAA LP Region 18-2 at Lake Erie Metro (Gibraltar Carlson) ,
10/27 MHSAA LP Region 19-3 at Gaylord Gaylord, MI
10/27 MHSAA LP Region 20-3 at Bear Lake Benzonia, MI
10/27 MHSAA LP Region 21-3 at Allendale ,
10/27 MHSAA LP Region 22-3 at Centreville Centreville, MI
10/27 MHSAA LP Region 23-3 at Ella Sharp (Vandercook Lake) Jackson, MI
10/27 MHSAA LP Region 26-3 at Waterford Mott Waterford Twp, MI
10/27 MHSAA LP Region 27-3 at Willow Metro (AA Huron) New Boston, MI
10/27 MHSAA LP Region 28-4 at Gaylord Gaylord, MI
10/27 MHSAA LP Region 29-4 at Benzie (Bear Lake) Benzonia, MI
10/27 MHSAA LP Region 31-4 at Allendale ,
10/27 MHSAA LP Region 32-4 at Portage Central Portage, MI
10/27 MHSAA LP Region 33-4 at Ella Sharp (Vandercook Lake) Jackson, MI
10/27 MHSAA LP Region 34-4 at Hudson Hudson, MI
10/27 MHSAA LP Region 35-4 at Wagener Park (Deckerville) Harbor Beach, MI
10/27 Michigan Intercollegiate Athletic Association Championships Kalamazoo, MI
10/27 MiHS Championship ,
10/27 Saginaw Heritage PROM Unversity Center, MI
10/27 Willow Metro PROM New Boston, MI
10/29 Barry County Meet Hickory Corners, MI
10/30 St. Joseph County Invitational @ Constantine Constantine, MI
10/30 Tortoise & Hare Post A PR Open Ann Arbor, MI
10/30 Wyandotte Fall Festival Riverview, MI
11/3 GLIAC Championship Big Rapids, MI
11/3 MHSAA State Championships LP Brooklyn, MI
11/9 NCAA DI Great Lakes Regional Terre Haute, IN
11/10 NIRCA Nationals Lexington, KY
11/11 Nike Cross Nationals Midwest Regional Championships Terre Haute, IN
11/16 NAIA National Championship , IA
11/17 Cross Country Coaches National Youth Championships Louisville, KY
11/17 Mid-East Championships Kettering, OH
11/17 NCAA DI Championships Madison, WI
11/17 NCAA DIII Championships Oshkosh, WI
11/24 Foot Locker Midwest Regional Kenosha, WI
12/1 AAU National Championships Knoxville, TN
12/1 Nike Cross Nationals Portland, OR
12/8 Foot Locker National Championship San Diego, CA
12/8 USATF National Junior Olympics Championships Reno, NV