Elite Performances

45 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 5:03.49 Rylee Tolson Stockbridge
1600 Meter Run Finals 5:12.65 Emma Squires Petoskey
1600 Meter Run Finals 5:16.51 Cambrie Smith Petoskey
200 Meter Dash Finals 25.53 Mackenzie Robinson Ann Arbor TC
200 Meter Dash Finals 26.01 Aidia Adams Saginaw
3200 Meter Run Finals 11:41.05 Jennifer Ohlsson Pontiac Notre Dame Prep
3200 Meter Run Finals 11:28.44 Ashlyn Nagel Bay City Western
3200 Meter Run Finals 11:03.64 Emma Squires Petoskey
3200 Meter Run Finals 10:52.04 Alexa Keiser Fenton
3200 Meter Run Finals 10:43.14 Lani Bloom Ithaca
400 Meter Dash Finals 59.33 Taryn Chapko St. Johns
400 Meter Dash Finals 58.70 Mya Georgiadis Ann Arbor Pioneer
400 Meter Dash Finals 58.51 Emma Pegg Windsor Legion Track and Field Club
4x200 Meter Relay Finals 1:43.60 Relay Team Ann Arbor TC
4x200 Meter Relay Finals 1:48.46 Relay Team MM TC
4x400 Meter Relay Finals 4:07.28 Relay Team Purple Track Club
60 Meter Hurdles Finals 9.04 Kaia Scheffler Marysville
60 Meter Hurdles Prelims 9.02 Kaia Scheffler Marysville
800 Meter Run Finals 2:21.33 Sarah Forsyth Purple Track Club
800 Meter Run Finals 2:18.35 Cookie Baugh Ann Arbor Pioneer
800 Meter Run Finals 2:18.28 Abigail Carvey Farmington
800 Meter Run Finals 2:17.34 Madison Wood Unattached - MI
800 Meter Run Finals 2:16.36 Rachel Forsyth Purple Track Club
800 Meter Run Finals 2:15.78 Emma Pegg Windsor Legion Track and Field Club
800 Meter Run Finals 2:11.05 Taryn Chapko St. Johns
800 Meter Run Finals 2:09.97 Zofia Dudek Ann Arbor Pioneer
Weight Throw Finals 46-4 Brooke Coulter Rochester
Weight Throw Finals 39-11 Mackenzie Patten Highland Milford
HS Boys Mark Athlete Team
200 Meter Dash Finals 22.31 Brandon Miller Fenton
3200 Meter Run Finals 9:46.70 Owen Rennich Ann Arbor Pioneer
3200 Meter Run Finals 9:44.90 Noah Verlinde Armada
3200 Meter Run Finals 9:41.42 Braxton Lamey Ithaca
3200 Meter Run Finals 9:23.07 Owen Johnson Ann Arbor TC
3200 Meter Run Finals 9:23.01 Riley Hough Hartland
3200 Meter Run Finals 9:22.61 Zach Stewart Brighton
400 Meter Dash Finals 49.25 Dubem Amene Southfield Christian
400 Meter Dash Finals 51.01 Jibril Syed Auburn Hills Avondale
4x200 Meter Relay Finals 1:33.92 Relay Team Greene Steel Track Club
60 Meter Dash Prelims 6.98 Udodi Onwuzurike Maximum Output Track Club
60 Meter Dash Finals 6.95 Udodi Onwuzurike Maximum Output Track Club
800 Meter Run Finals 1:56.95 Jack Rankin Orchard Lake St. Mary
800 Meter Run Finals 1:57.22 Paul Popescu Windsor Legion Track and Field Club
800 Meter Run Finals 1:59.26 Dubem Amene Southfield Christian
800 Meter Run Finals 1:59.95 Calvin Rohde Reed City
Pole Vault Finals 14-9 Gabe Bullis Alpena