Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Flonian Klindt 11 Portland 11.95PR
2 Jake Veale 12 Portland 11.97SR
3 Bobby Luginbuhl 12 Ionia 12.00SR
4 Dustin Hill 10 Ionia 12.54
5 Micah Hatfield 11 Ionia 12.68SR
6 Adam Hoffmeyer 9 Portland 12.92PR
7 Julian Blackburn 12 Ionia 13.02PR
8 Kullan Granger 9 Ionia 13.08PR
9 Cody Lemire 9 Portland 13.33PR
10 Connor Clark 9 Ionia 13.50PR
11 Christian Villa 10 Ionia 13.53
12 Bryce Robinson 9 Ionia 14.32PR
13 Carl Seidelman 9 Ionia 16.02PR
Tomeau Rossello 12 Ionia NT
Brady Swinehart 12 Ionia NT
Dylan Garcia 10 Ionia NT
Varsity Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Riley Frisbie 12 Ionia 23.67
2 Chris Teachout 11 Portland 24.48PR
3 Jimmy Peabody 9 Ionia 24.72PR
4 Michael Almy 10 Portland 24.81PR
5 Jake Veale 12 Portland 24.87SR
6 Trevor Tooker 9 Ionia 25.38PR
7 Dustin Hill 10 Ionia 25.41PR
8 Zach Paton 12 Ionia 25.72PR
9 Bobby Luginbuhl 12 Ionia 26.42
10 Kullan Granger 9 Ionia 26.43PR
11 Cody Lemire 9 Portland 26.44PR
12 Adam Hoffmeyer 9 Portland 27.65PR
13 Julian Blackburn 12 Ionia 27.97PR
14 Devin Foote 11 Portland 28.00
15 Connor Clark 9 Ionia 28.40PR
16 Bryce Robinson 9 Ionia 30.05PR
Wyatt Montgomery 9 Ionia NT
Flonian Klindt 11 Portland NT
Dylan Garcia 10 Ionia NT
Carl Seidelman 9 Ionia NT
Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Riley Frisbie 12 Ionia 55.68
2 Jimmy Peabody 9 Ionia 56.43
3 John Odette 10 Ionia 59.08
4 Michael Almy 10 Portland 59.17
5 Micah Hatfield 11 Ionia 1:01.65
6 Samuel Friedrich 10 Ionia 1:01.74PR
7 Ben Wassmus 9 Portland 1:02.48PR
8 Connor Clark 9 Ionia 1:03.12
9 Caiden Pelc 9 Portland 1:04.73
10 Devin Foote 11 Portland 1:10.05
Dylan Garcia 10 Ionia NT
Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Heath LaPointe 9 Ionia 2:09.19PR
2 Nick Brown 12 Ionia 2:13.91SR
3 Riley Husted 9 Ionia 2:13.93PR
4 Blaine Rosier 12 Portland 2:22.80
5 Colin Listerman 12 Ionia 2:25.13
6 Lukas Schafer 10 Ionia 2:30.21
7 Josh Trierweiler 12 Ionia 2:32.76PR
8 Carter Rosier 10 Portland 2:33.63
9 Carlos Casas 10 Portland 2:39.33
10 Connor Lyon 9 Portland 2:40.92
11 Chris Walker 11 Portland 3:22.45
Zane Hensley 10 Ionia NT
Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Josiah Magley 9 Ionia 4:52.22
2 Blaine Rosier 12 Portland 5:07.90SR
3 Zakk Hensley 11 Ionia 5:10.14SR
4 Colin Listerman 12 Ionia 5:10.74SR
5 Lukas Schafer 10 Ionia 5:22.50
6 Cameron Simmons 10 Ionia 5:23.62SR
7 Cody Husted 10 Ionia 5:34.00SR
8 Josh Trierweiler 12 Ionia 5:35.93
9 Branden Husted 10 Ionia 5:39.03
10 Zach Vogt 10 Ionia 5:44.89SR
11 Carlos Casas 10 Portland 5:46.31SR
12 Andrew Gerdes 9 Ionia 5:46.37PR
13 Wyatt Montgomery 9 Ionia 5:53.07PR
14 Xander Lange 9 Ionia 5:56.49PR
15 Adam Frost 10 Ionia 5:57.28
16 Ethan Cotter 10 Ionia 5:59.58SR
17 Austin Murray 11 Ionia 6:18.69
18 Garrett Siemen 11 Ionia 6:25.59
Connor Lyon 9 Portland NT
Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Josiah Magley 9 Ionia 10:53.15
2 Vincent Kenyon 11 Ionia 11:46.17SR
3 Cody Husted 10 Ionia 11:49.57SR
4 Danial Amantay 12 Ionia 12:22.63PR
5 Tyler Esch 12 Ionia 12:32.51
Varsity Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Haden VanderMolen 11 Ionia 18.25SR
2 Clay Currigan 9 Ionia 18.78PR
3 Ben Negrete 11 Ionia 19.49
4 Devin Foote 11 Portland 20.48PR
5 JJ Harris 10 Ionia 20.53PR
6 Ethan Canfield 9 Ionia 21.12
7 Donavan Aikens 10 Ionia 22.95SR
Varsity Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Haden VanderMolen 11 Ionia 47.87SR
2 Ben Negrete 11 Ionia 49.62
3 Clay Currigan 9 Ionia 51.72
4 Ethan Canfield 9 Ionia 51.91
5 JJ Harris 10 Ionia 53.82PR
6 Donavan Aikens 10 Ionia 59.37SR
Brady Swinehart 12 Ionia NT
Varsity Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 46.64
Dustin HillTrevor TookerBrady SwinehartBobby Luginbuhl
2 Portland 46.87
Chris TeachoutJake VealeJayce GilletteFlonian Klindt
3 Ionia 50.48
Christian VillaTomeau RosselloKullan GrangerJohn Odette
Varsity Boys 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 1:36.62
Bobby LuginbuhlTrevor TookerRaven GroceRiley Frisbie
2 Portland 1:38.81
Chris TeachoutJake VealeFlonian KlindtJayce Gillette
Varsity Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 3:43.31
Heath LaPointeJimmy PeabodyRaven GroceRiley Frisbie
2 Ionia 3:58.27
Riley HustedNick BrownCameron SimmonsAdam Frost
3 Portland 3:58.78
Blaine RosierCarter RosierCaiden PelcBen Wassmus
4 Ionia 4:11.26
Ethan CotterZach VogtGarrett SiemenAustin Murray
5 Ionia 4:21.75
Trevor TookerBen NegreteClay CurriganHaden VanderMolen
Varsity Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 9:44.80
Danial AmantaySamuel FriedrichCameron SimmonsTyler Esch
2 Portland 9:55.48
Carter RosierCaiden PelcBen WassmusCarlos Casas
3 Ionia 9:56.05
Zane HensleyBranden HustedWyatt MontgomeryGarrett Siemen
4 Ionia 10:21.93
Vincent KenyonZach VogtXander LangeAndrew Gerdes
Varsity Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jared Christensen 12 Ionia 42-02.50
2 Kayleb Bastien 11 Ionia 42-02.50PR
3 Hunter Klein 12 Portland 39-02.00
4 Scotty Currin 12 Ionia 38-11.25
5 John Davids 12 Portland 37-08.25
6 Xavier Begerow 12 Ionia 37-03.50PR
7 Brandon Grant 9 Ionia 36-01.75PR
8 Antar Miller 10 Ionia 30-07.50
9 Gabriel Hankey 11 Portland 29-06.75
10 Brendon Raymond 9 Ionia 29-02.75PR
11 Levi Vasquez 9 Ionia 29-01.00PR
12 Gavin Hickok 10 Ionia 28-03.00PR
13 Shane Brandsen 11 Portland 27-04.50
14 Jordan Klein 10 Portland 27-04.25
15 Angel Alejo-Perez 11 Ionia 26-03.00
16 Cameron Clark 10 Ionia 24-06.00
17 Joel Heydenburk 10 Ionia 21-09.75PR
18 Sam Vogt 11 Ionia 20-01.00PR
19 Joeseph Vromen 9 Ionia 16-03.50PR
Varsity Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kayleb Bastien 11 Ionia 128-02SR
2 Jared Christensen 12 Ionia 124-04.50P
3 Xavier Begerow 12 Ionia 114-04.50S
4 Gabriel Hankey 11 Portland 111-03.50S
5 Hunter Klein 12 Portland 107-08PR
6 Brandon Grant 9 Ionia 98-10PR
7 John Davids 12 Portland 89-03PR
8 Antar Miller 10 Ionia 88-09PR
9 Gavin Hickok 10 Ionia 88-02
10 Scotty Currin 12 Ionia 79-10.50PR
11 Angel Alejo-Perez 11 Ionia 78-10PR
12 Jayce Gillette 10 Portland 76-05.50PR
13 Cameron Clark 10 Ionia 66-11PR
14 Samuel Friedrich 10 Ionia 66-03.25
15 Brendon Raymond 9 Ionia 65-08PR
16 Levi Vasquez 9 Ionia 65-02.50PR
17 Shane Brandsen 11 Portland 62-06
18 Jordan Klein 10 Portland 57-03PR
19 Joel Heydenburk 10 Ionia 43-03.50
20 Joeseph Vromen 9 Ionia 38-06PR
21 Sam Vogt 11 Ionia 31-08.50PR
Varsity Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Chris Teachout 11 Portland 6-00.00SR
2 Raven Groce 12 Ionia 6-00.00SR
3 John Odette 10 Ionia 5-04.00
4 Ethan Canfield 9 Ionia 5-02.00
Haden VanderMolen 11 Ionia NH
Varsity Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Colin Listerman 12 Ionia 9-00.00
2 Jackson Weygandt 9 Portland 7-06.00PR
Dain Stark 12 Ionia NH
Chris Walker 11 Portland NH
Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Raven Groce 12 Ionia 20-03.00SR
2 Ethan Canfield 9 Ionia 17-00.00PR
3 John Odette 10 Ionia 16-09.25SR
4 Dustin Hill 10 Ionia 16-06.50PR
5 Michael Almy 10 Portland 15-09.50
6 Kullan Granger 9 Ionia 15-08.00
7 Wyatt Montgomery 9 Ionia 12-07.50
Brett Beard 10 Portland ND
Holden Brenner 9 Ionia ND
Dain Stark 12 Ionia ND
Brady Swinehart 12 Ionia ND
Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lesley Barker 12 Portland 13.46
2 Emily Peterson 12 Ionia 14.20PR
3 Catherine Svanda 9 Portland 14.50PR
4 Grace Clark 9 Portland 14.61PR
5 Jillian Merrifield 11 Ionia 14.72PR
6 Paige Castillo 9 Ionia 14.73PR
7 Kassidy Casillas 9 Ionia 14.85PR
8 Adrienne Hinds 9 Portland 15.35PR
9 Talia Blaschka 10 Portland 15.57SR
10 Zoe Hensley 9 Ionia 15.97PR
11 Kaelyn Bayless 9 Portland 16.45PR
12 Destiny Foltz 9 Portland 17.32
13 McKayla Mahlich 12 Ionia 18.93
Olivia Bestrom 10 Ionia NT
Varsity Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lesley Barker 12 Portland 28.64SR
2 Emily Peterson 12 Ionia 29.24SR
3 Grace Clark 9 Portland 31.15
4 Kaelyn Bayless 9 Portland 34.99PR
5 Zoe Hensley 9 Ionia 35.07PR
6 Destiny Foltz 9 Portland 38.87
7 McKayla Mahlich 12 Ionia 41.58SR
Anakah Williams 12 Ionia NT
Paige Castillo 9 Ionia NT
Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Emily Peterson 12 Ionia 1:04.73
2 Morgan Canfield 11 Ionia 1:09.83SR
3 Angellyn Hyde 9 Ionia 1:10.44PR
4 Macey Fazakerley 12 Portland 1:11.33SR
5 Kelsie Meagher 12 Portland 1:14.04
Biana Williams 12 Ionia NT
Anakah Williams 12 Ionia NT
Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Avery Roundtree 10 Ionia 2:45.61SR
2 Maddie Hanulcik 9 Ionia 2:47.80PR
3 Ari Babcock 11 Portland 2:49.17SR
4 Allyson Diebel 12 Ionia 2:56.53SR
5 Sammy Perrone 10 Ionia 3:18.56
6 Hannah Wakley 11 Portland 3:19.03
7 Alexis Gurski 10 Portland 3:43.95PR
8 Rylee Brownell 11 Portland 3:44.78
Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maddie Hanulcik 9 Ionia 6:10.95PR
2 Allyson Diebel 12 Ionia 6:17.27SR
3 Ari Babcock 11 Portland 6:29.36SR
4 Jordyn Diebel 9 Ionia 6:45.29
5 Grace Brown 9 Ionia 7:01.25PR
6 Hannah Brown 9 Ionia 7:04.03PR
7 Sammy Perrone 10 Ionia 7:21.00SR
8 Ruthie Fedewa 10 Portland 7:44.93
9 Teaghan Lathers 9 Portland 8:12.79PR
Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ari Babcock 11 Portland 14:32.06SR
2 Allison Shattuck 12 Ionia 14:49.86
3 Tejia Castle 9 Ionia 14:54.31PR
4 Kimberlyn Hollon-Morseau 12 Ionia 14:57.07PR
5 Breann Wandell 10 Ionia 15:15.63PR
Varsity Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Bailey Badgero 11 Portland 20.00SR
2 Emmily Reisbig 11 Ionia 20.66SR
3 Lauryn Short 9 Ionia 22.40PR
4 Avery Brennan 9 Portland 23.47
5 Natalie Schafer 9 Ionia 24.81
Varsity Girls 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Emmily Reisbig 11 Ionia 1:01.88
2 Bailey Badgero 11 Portland 1:04.89
3 Avery Brennan 9 Portland 1:07.23PR
4 Lauryn Short 9 Ionia 1:08.74
Natalie Schafer 9 Ionia NT
Varsity Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Portland 54.28
Grace ClarkJolee PungCatherine SvandaLesley Barker
2 Ionia 56.56
Jillian MerrifieldAbby ChristensenKassidy CasillasPaige Castillo
Varsity Girls 4x200m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 2:03.87
Morgan CanfieldEmmily ReisbigPaige CastilloAbby Christensen
Varsity Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 4:35.56
Morgan CanfieldAngellyn HydeMaddie HanulcikEmily Peterson
2 Portland 4:45.92
Kelsie MeagherJolee PungGrace ClarkMacey Fazakerley
3 Ionia 5:24.07
Jordyn DiebelHannah BrownGrace BrownSammy Perrone
Varsity Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ionia 11:44.63
Angellyn HydeAvery RoundtreeJordyn DiebelAllyson Diebel
2 Portland 12:28.87
Macey FazakerleyKelsie MeagherHannah WakleyRuthie Fedewa
3 Ionia 12:53.55
Grace BrownKimberlyn Hollon-MorseauTejia CastleAllison Shattuck
Varsity Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Abby Frost 12 Ionia 31-02.00
2 Brynn Reams 9 Ionia 30-11.75PR
3 Mackenzie Cathcart 11 Portland 28-11.00SR
4 Ellie Rutkowski 12 Portland 28-09.00PR
5 Naroa Velazquez 12 Ionia 28-00.50PR
6 Hannah Martin 11 Portland 25-05.75
7 Avery Roundtree 10 Ionia 24-09.75
8 Caroline Audia 9 Ionia 24-02.00
9 Hailey Holton 10 Portland 24-01.00
10 Breann Wandell 10 Ionia 22-08.50SR
11 Brooke Sandborn-Zinn 10 Portland 15-06.00
12 Pippa Wood 9 Ionia 13-11.00PR
Madison Guilford 12 Portland ND
Varsity Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Abby Frost 12 Ionia 113-07SR
2 Naroa Velazquez 12 Ionia 91-00.50
3 Brynn Reams 9 Ionia 83-11.50PR
4 Hailey Holton 10 Portland 82-00.50PR
5 Avery Roundtree 10 Ionia 81-08PR
6 Ellie Rutkowski 12 Portland 73-05.50PR
7 Hannah Martin 11 Portland 71-02PR
8 Mackenzie Cathcart 11 Portland 63-08PR
9 Caroline Audia 9 Ionia 61-06.50
10 Breann Wandell 10 Ionia 55-11SR
11 Brooke Sandborn-Zinn 10 Portland 47-08PR
12 Pippa Wood 9 Ionia 44-01PR
Madison Guilford 12 Portland ND
Varsity Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jolee Pung 12 Portland 4-10.00SR
2 Abby Christensen 11 Ionia 4-06.00
3 Kassidy Casillas 9 Ionia 4-04.00
Angellyn Hyde 9 Ionia NH
Varsity Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jillian Merrifield 11 Ionia 8-00.00
2 Talia Blaschka 10 Portland 6-00.00
3 Adrienne Hinds 9 Portland 5-06.00
Catherine Svanda 9 Portland NH
Olivia Bestrom 10 Ionia NH
Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Lesley Barker 12 Portland 16-00.00
2 Kassidy Casillas 9 Ionia 14-03.00PR
3 Zoe Hensley 9 Ionia 10-09.00
4 Natalie Schafer 9 Ionia 9-08.00PR