Elite Performances
124 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.65 | Michaiah Thomas | Detroit Country Day |
100 Meter Hurdles Finals | 14.84 | Gabriella Collins | Mt. Morris |
1600 Meter Run Finals | 4:59.08 | Karrigan Smith | St. Johns |
1600 Meter Run Finals | 5:08.43 | Melissa Winchester | Middleville-Thornapple Kellogg |
1600 Meter Run Finals | 5:09.94 | Whitney Taylor | Mt. Pleasant |
1600 Meter Run Finals | 5:09.97 | Alexis Smith | Gaylord |
1600 Meter Run Finals | 5:10.50 | Natalie Baxter | Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood |
1600 Meter Run Finals | 5:10.73 | Danielle Groendyk | Zeeland East |
1600 Meter Run Finals | 5:10.93 | Claire Ford | Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood |
1600 Meter Run Finals | 5:12.24 | Kayla Windemuller | Holland Christian |
300 Meter Hurdles Finals | 44.62 | Lauren Huebner | Saginaw Swan Valley |
300 Meter Hurdles Finals | 44.93 | Gabriella Collins | Mt. Morris |
300 Meter Hurdles Finals | 46.24 | Mariel Bruxvoort | Grand Rapids South Christian |
300 Meter Hurdles Finals | 46.33 | Grace Lounsbury | Williamston |
3200 Meter Run Finals | 10:41.98 | Mackenzie Weiler | Cedar Springs |
3200 Meter Run Finals | 10:52.26 | Kelli Nesky | Hudsonville Unity Christian |
3200 Meter Run Finals | 11:18.69 | Erika Freyhof | Hamilton |
400 Meter Dash Finals | 56.87 | Abbie Porter | Grand Rapids South Christian |
400 Meter Dash Finals | 56.93 | Isabel Olds | Trenton |
4x800 Meter Relay Finals | 9:29.66 | Relay Team | East Grand Rapids |
4x800 Meter Relay Finals | 9:31.57 | Relay Team | St. Johns |
4x800 Meter Relay Finals | 9:34.23 | Relay Team | DeWitt |
4x800 Meter Relay Finals | 9:37.89 | Relay Team | Warren Regina |
4x800 Meter Relay Finals | 9:39.60 | Relay Team | Grand Rapids Christian |
4x800 Meter Relay Finals | 9:42.10 | Relay Team | Flint Powers Catholic |
4x800 Meter Relay Finals | 9:44.07 | Relay Team | Middleville-Thornapple Kellogg |
4x800 Meter Relay Finals | 9:44.59 | Relay Team | Battle Creek Harper Creek |
800 Meter Run Finals | 2:14.93 | Carlyn Arteaga | Spring Lake |
800 Meter Run Finals | 2:16.87 | Monica Baylis | Belding |
800 Meter Run Finals | 2:16.94 | Karrigan Smith | St. Johns |
800 Meter Run Finals | 2:17.53 | Charley Andrews | Battle Creek Harper Creek |
800 Meter Run Finals | 2:17.90 | Mya Veen | Plainwell |
800 Meter Run Finals | 2:17.94 | Kaela Theut | East Grand Rapids |
800 Meter Run Finals | 2:19.31 | Meg Darmofal | Mason |
800 Meter Run Finals | 2:19.74 | Rachel Warners | Grand Rapids Christian |
Discus Finals | 127-11 | Nicolette Nelson | Sturgis |
Discus Finals | 131-7 | Bobbie Goodwin | South Haven |
Discus Finals | 136-8 | Mary Hecksel | Eaton Rapids |
High Jump Finals | 5-4 | Ah'Nice Battle | Romulus |
High Jump Finals | 5-4 | Emily Helfrich | Charlotte |
High Jump Finals | 5-4 | Janie Noah | Middleville-Thornapple Kellogg |
High Jump Finals | 5-4 | Charley Andrews | Battle Creek Harper Creek |
Long Jump Finals | 17-7 | Gabriella Collins | Mt. Morris |
Long Jump Finals | 18-3 | Madison Pierce | Ortonville-Brandon |
Long Jump Finals | 18-5.25 | Ja La Taylor | Saginaw |
Long Jump Finals | 18-9.25 | Miaisha Blair | Flint Southwestern Academy |
Pole Vault Finals | 10-8 | Olivia Kane | Sparta |
Pole Vault Finals | 10-8 | Jordan Ziemke | Grand Rapids Catholic Central |
Pole Vault Finals | 11-2 | Rachael Dolan | Goodrich |
Pole Vault Finals | 11-8 | Gabriella Leroux | Spring Lake |
Pole Vault Finals | 11-8 | Madison Pierce | Ortonville-Brandon |
Shot Put Finals | 37-1.75 | Cassidy Boensch | Bay City John Glenn |
Shot Put Finals | 37-2.5 | Rachel Johnson | Mason |
Shot Put Finals | 37-7 | Abby Nakfoor | DeWitt |
Shot Put Finals | 37-8.75 | Jenna Bremer | Hudsonville Unity Christian |
Shot Put Finals | 37-9.25 | Caitlin Niswonger | Mason |
Shot Put Finals | 37-10.75 | Erin Howard | Lansing Sexton |
Shot Put Finals | 38-3 | Kayla Gottwald | Ludington |
Shot Put Finals | 38-4.5 | Elizabeth Pyles | Cadillac |
Shot Put Finals | 38-4.75 | Dana Hamilton | Carleton Airport |
Shot Put Finals | 40-5.25 | Amanda Geerlings | Zeeland East |
Shot Put Finals | 40-9.25 | Tricee Beelen | Zeeland East |
Shot Put Finals | 41-3.5 | Malin Smith | Lansing Waverly |
Shot Put Finals | 41-9.5 | Caley Vink | Zeeland East |
Shot Put Finals | 42-7.25 | Brandy Thomas | Ludington |
Shot Put Finals | 45-4.75 | Nikole Sargent | Flint Powers Catholic |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.71 | Joshuwa Holloman | Auburn Hills Avondale |
100 Meter Dash Prelims | 10.74 | Joshuwa Holloman | Auburn Hills Avondale |
110 Meter Hurdles Finals | 14.70 | Noah Caudy | Lake Odessa-Lakewood |
1600 Meter Run Finals | 4:13.58 | Morgan Beadlescomb | Algonac |
1600 Meter Run Finals | 4:19.09 | Nathan Mylenek | Pontiac Notre Dame Prep |
1600 Meter Run Finals | 4:20.50 | Joseph Humes | Milan |
1600 Meter Run Finals | 4:22.03 | Austin Sargent | Cedar Springs |
200 Meter Dash Finals | 21.55 | Jonathan Fife | Flint Southwestern Academy |
200 Meter Dash Prelims | 21.93 | Joshuwa Holloman | Auburn Hills Avondale |
200 Meter Dash Finals | 21.98 | Joshuwa Holloman | Auburn Hills Avondale |
300 Meter Hurdles Finals | 38.42 | Richard Bowens | Orchard Lake St. Mary |
300 Meter Hurdles Finals | 38.54 | Noah Burton | Auburn Hills Avondale |
300 Meter Hurdles Finals | 39.02 | Derek Troxell | Mason |
300 Meter Hurdles Finals | 39.06 | Nate Couturier | Allendale |
300 Meter Hurdles Finals | 39.43 | John Wixson | Remus Chippewa Hills |
3200 Meter Run Finals | 9:27.49 | Noah Jacobs | Corunna |
3200 Meter Run Finals | 9:38.15 | Jacob Sansburn | Essexville Garber |
3200 Meter Run Finals | 9:39.78 | Roan Fahey | Croswell-Lexington |
400 Meter Dash Finals | 49.04 | Steven Linton | St. Johns |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.67 | Relay Team | Orchard Lake St. Mary |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.81 | Relay Team | Allendale |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.72 | Relay Team | Detroit Country Day |
4x200 Meter Relay Finals | 1:30.00 | Relay Team | Williamston |
4x800 Meter Relay Finals | 7:50.70 | Relay Team | Zeeland East |
4x800 Meter Relay Finals | 7:52.90 | Relay Team | Charlotte |
4x800 Meter Relay Finals | 7:55.20 | Relay Team | Orchard Lake St. Mary |
4x800 Meter Relay Finals | 7:56.02 | Relay Team | Tecumseh |
4x800 Meter Relay Finals | 7:59.20 | Relay Team | St. Johns |
4x800 Meter Relay Finals | 8:02.57 | Relay Team | Cadillac |
4x800 Meter Relay Finals | 8:03.72 | Relay Team | Zeeland West |
4x800 Meter Relay Finals | 8:04.56 | Relay Team | Eaton Rapids |
4x800 Meter Relay Finals | 8:06.28 | Relay Team | Grand Rapids Christian |
4x800 Meter Relay Finals | 8:08.70 | Relay Team | Dearborn Divine Child |
800 Meter Run Finals | 1:55.11 | Sam Plaska | Zeeland West |
800 Meter Run Finals | 1:55.42 | Matt Cramer | Zeeland East |
800 Meter Run Finals | 1:55.43 | Josiah Ottolini | Parma Western |
800 Meter Run Finals | 1:56.83 | John Groendyke | Zeeland East |
800 Meter Run Finals | 1:57.19 | Tyler Davis | Charlotte |
800 Meter Run Finals | 1:57.24 | Noah Hendricks | Fruitport |
800 Meter Run Finals | 1:57.81 | Ben Geer | Mason |
800 Meter Run Finals | 1:57.85 | Daniel Steele | Sturgis |
Discus Finals | 156-2 | Nic Kramer | Fruitport |
Discus Finals | 160-2 | Brian Agomuoh | Orchard Lake St. Mary |
Discus Finals | 161-4 | Micheal Smith | Chelsea |
Discus Finals | 162-11 | Jacob Bachman | Zeeland East |
Discus Finals | 164-10 | Connor Covert | Coldwater |
Discus Finals | 166-8 | Trent Willenborg | South Lyon East |
Discus Finals | 169-6 | Logan Targgart | Coldwater |
Discus Finals | 172-2 | Justin Scavarda | Mason |
High Jump Finals | 6-6 | Nathan Whitting | Freeland |
Pole Vault Finals | 14-1 | Hunter Schlatter | Coopersville |
Pole Vault Finals | 14-4 | Jarrett VanHavel | Mason |
Pole Vault Finals | 15-6 | Mitchell Mueller | Algonac |
Shot Put Finals | 51-6.75 | Jacob Donnellon | Ann Arbor Gabriel Richard |
Shot Put Finals | 52-3.25 | Mike Holdship | Cadillac |
Shot Put Finals | 53-3.25 | Justin Scavarda | Mason |
Shot Put Finals | 54-7.75 | Jacob Bachman | Zeeland East |
Shot Put Finals | 57-3.75 | Logan Targgart | Coldwater |